Dolar
6.6957
-1.6784%
Euro
7.4791
-1.1825%
Altın
1727.69
-0.688%
Borsa
108097.27
0.7747%
G. Altın
371.04
-2.5967%
Bitcoin
63667.75
-2.7496%
19ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 19 C

  Hulusi Akar: Vazifeleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum

  Milli Savunma Bakanı Akar, TSK'ya veda mesajında görevine veda ederken yaşadığı duyguları paylaştı.
  • Haber Merkezi
  • 17.07.2018 - 14:22

  Hulusi Akar: Vazifeleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum

  Eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabinesinde yer alarak Milli Savunma Bakanı olmuştu. Akar, bakan olmasının ardından görevi Orgeneral Yaşar Güler'e devretti.

  Son olarak bir veda mesajı yayımlayan Akar, yıllarca onurla üzerinde taşıdığı üniformasına veda etti.

  "MUTLULUK VE HÜZNÜ BİRLİKTE YAŞIYORUM"

  "Kahraman silah arkadaşlarım" hitabıyla mesajına başlayan Akar, "1972 yılında teğmen olarak başladığım askerlik hayatıma Genelkurmay Başkanlığı gibi onurlu bir görevi devrederek veda ediyorum. Askerlik mesleğinin gerektirdiği vazifeleri yerine getirmiş olmanın huzur ve mutluluğu ile şerefle taşıdığım üniformamdan ayrılmanın hüznünü birlikte yaşıyorum." değerlendirmesini yaptı.

  "ÖLÜRSEM ŞEHİT, KALIRSAM GAZİ ANLAYIŞIYLA MÜCADELE ETTİK"

  TSK'nın çeşitli kademelerinde sadakat ve onurla görev yaptığını belirten Akar, şöyle devam etti: "Bu süre zarfında, 'En büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı bu güvene layık olmaktır.' düsturunu meslek hayatım boyunca egemen kılmanın gayreti içinde oldum. Genelkurmay Başkanlığı görevini devraldığım tarihten bugüne kadar geçen üç yıllık süre içinde, ülkemiz ve yakın çevremizde meydana gelen çok önemli gelişmelere tanık olduk. Bu gelişmeler, birçok bakımdan yönetilmesi zor bir dönem olarak tarihteki yerini almıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bu zor dönemde asil milletimizin sevgi ve güveninden aldığımız güçle, bayraklaşan vatan topraklarının bütünlüğü ve güvenliği ile milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı uğruna gece-gündüz, yaz-kış, dağ-bayır demeden başta terörle mücadele olmak üzere, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışı içerisinde azim ve kararlılıkla mücadele ettik."

  Bölgesel güvenlik ve istikrar durumundaki dalgalanmaların küresel etkilere neden olduğu, geleceğin güvenlik boyutunun Türkiye çevresindeki coğrafyada şekillenmeye başladığı bu dönemde Türkiye'de, çok boyutlu ve çeşitli terör olayları yaşandığını belirten Akar, bu dönemde DEAŞ ve aslında birbirinden farkı olmayan PKK/KCK/PYD-YPG gibi terör örgütlerinin 2011'den itibaren Suriye ve Irak'ta yaşanan istikrarsızlık ve otorite boşluğundan da istifadeyle Türkiye'ye şiddeti giderek artan büyük terör eylemleri düzenlemesi nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerince 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren yurt içinde ve sınır ötesinde geniş çaplı operasyonlar düzenlendiğini aktardı.

  Akar, "Bu operasyonlarla Mehmetçik 'girilemez' denilen yerlere girmiş, 'ulaşılamaz' denilen yerlere ulaşmıştır." ifadelerini kullandı.

  HAİN DARBE GİRİŞİMİ AKAMETE UĞRATILDI

  Türk Silahlı Kuvvetleri bu operasyonları başarıyla sürdürürken PKK terör örgütünün Suriye ve Irak'taki istikrarsızlık ile sınır geçiş imkanlarından faydalanarak eylemlerini şehir merkezlerine taşıdığını, Güneydoğu il ve ilçelerimizde çukur eylemlerini başlattığını anımsatan Akar, şunları kaydetti: "Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyada az sayıda ordunun gösterebileceği bir başarıyla masum insanlara zarar vermeden teröristleri kazdıkları çukurlara gömerek bu tehdidi bertaraf etmiştir. Yine bu dönemde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ gibi örgütlere karşı mücadele sürdürülürken ülkemiz, 15 Temmuz 2016'da FETÖ’nün hain darbe girişimine maruz kalmıştır. Ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerine de sızarak Türkiye Cumhuriyeti’ne, demokrasimize ve onun köklü değerleri ile saygın kurumlarına kasteden FETÖ’nün hain mensupları tarafından gerçekleştirilen bu ihanet karşısında birlik, beraberlik ve demokrasi idealleri uğruna yediden yetmişe bütün fertleriyle bir araya gelerek tek vücut olan asil milletimiz Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet güçlerimizin vatansever evlatlarıyla birlikte omuz omuza mücadele vererek bu hain darbe girişimini akamete uğratmıştır."

  "HAİN GİRİŞİMDEN SONRA FIRAT KALKANI BAŞLADI"

  Akar, hain darbe girişiminin yarattığı olumsuz etkileri en kısa sürede atlatan ve içine sızan hainlerden temizlendikçe daha da güçlenen Türk Silahlı Kuvvetlerinin, asil milletin huzur ve güvenliğine, egemenlik ve bağımsızlığına yönelen terör tehdidini ortadan kaldırmak için hain darbe girişiminden bir ay sonra Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlattığını hatırlattı.

  Bu harekat sırasında, masum insanlara zarar vermemek için her türlü tedbir alınarak 3 bin civarında DEAŞ'lı teröristin etkisiz hale getirildiğine ve DEAŞ'a Suriye'de büyük bir darbe vurulduğuna işaret eden Akar, şu değerlendirmeyi yaptı: "Türk Silahlı Kuvvetleri, aynı azim ve kararlılıkla 20 Ocak 2018 tarihinde de Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatarak Afrin bölgesini teröristlerden temizlemiş, hem bölge halkının hem de sınırlarımızın güvenliğini sağlamıştır. Tüm bu operasyonların planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmış, şanlı tarihimiz ve kültürümüz gereği Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından dokunulmaz kabul edilen sivil/masum kişilerin, dini/kültürel yapıların, tarihi eserlerin ve çevrenin zarar görmemesi için diğer hiçbir ülkenin göstermediği dikkat ve hassasiyetle davranılmıştır. Özellikle ifade etmek isterim ki Türk ordusunun kahraman mensupları burada sadece askeri değil aynı zamanda yüksek ahlaki değerlere dayalı asil davranışlarıyla tarihimize yaraşır insani bir başarıyı da kazanmıştır. Bu operasyonlar esnasında bölge halkının gönlünü fetheden kahraman silah arkadaşlarımın ortaya koymuş olduğu emsalsiz tavır ve hareketleri, her türlü övgünün üzerindedir."

  Akar, bu dönemde, yurt içi ve sınır ötesinde başarıyla yürüttükleri terörle mücadele harekatlarının yanı sıra NATO, BM, AB ve AGİT görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında Afganistan'dan Kosova'ya, Bosna Hersek'ten Katar'a, Lübnan'dan Somali'ye ve Aden Körfezi'ne uzanan geniş bir coğrafyada görev ve sorumluluk üstlenildiğini vurgulayarak "Tarihimize, kültürümüze ve atalarımıza yaraşır şekilde yedi iklim üç kıtada ülkemizin hak ve menfaatlerini koruma faaliyetlerimize de aralıksız devam edilmiştir." ifadesini kullandı.

  Görüş Bildir