Petrol
113.21
-0.26%
Euro
17.5998
0.36%
Dolar
16.8605
0.20%
Altın
980.89
0.32%
Borsa
2406
0.00%
Bitcoin
343.069
6.04%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Bakan Kurum'dan vatandaşa: Yapmazsam görevi bırakırım

  Bakan Kurum'dan vatandaşa: Yapmazsam görevi bırakırım

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gecekondu yapılarının yerine 15 veya 20 katlı binalara izin vermeyeceklerini belirtti.
  • İHA
  • 11.11.2018 - 01:39

  Bakan Murat Kurum, Ankara Mamak’taki kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde inceledi.

  "YAPMAZSAM GÖREVİMİ BIRAKACAĞIM"

  Öte yandan Dutluk Mahallesindeki incelemeler sırasında bir vatandaşla Bakan Kurum arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Sıkıntı yaşadığını belirten vatandaşa Bakan Kurum “En geç altı ay içinde burada temel atacağız. Atamazsak gelip dersin ki ‘sen böyle dedin geldin buraya konuştun ama yine yapmadınız.’ Gel yüzüme karşı söyle ben de görevimi bırakacağım” yanıtını verdi.

  Daha sonra yaşlı bir kadını gören Kurum, yaşlı kadının elini öptü.

  Bakan Kurum'dan vatandaşa: Yapmazsam görevi bırakırım

  Bakan Kurum dan vatandaşa: Yapmazsam görevi bırakırım #1

  Bakan ve beraberindeki heyet “Vadi Ankara” sahasına gelerek incelemelerde bulundu. Burada yapılan incelemelerin ardından kameraların karşısına geçen Kurum, “Bugün Ankara’da projelerimizi geziyoruz. İlk olarak Mamak Kentsel Dönüşüm Projesini gezdik. Orada ziyaretlerde bulunarak vatandaşlarımızla görüşmeler yaptık. İlk etapta yeni Mamak bölgesinde bin adet konut üretimi yapacağız. Toplu Konut Dairesi Başkanlığımız bu daireleri yapacak. Çok kısa zamanda inşaatlara başlayıp hak sahiplerine teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

  Bakan Kurum dan vatandaşa: Yapmazsam görevi bırakırım #2

  KANAL ANKARA PROJESİ

  Bakan Kurum, “Mamak bölgesinde inşasını bitirdiğimiz Karaağaç bölgesinde bin 500 konutu da yine hak sahiplerine verilmek üzere bir protokol imzalayacağız. Kanal İstanbul’un alternatifini “Kanal Ankara Projesi” olarak burada gerçekleştirmiş olacağız. Burası 10 km bir alan. Toplamda 3 milyon metrekareyi içeriyor. Bu alan içinde çeşitli etkinlikler için alanlar bulunacak. Ankaralımıza kazandıracağımız sosyal anlamda çok büyük bir proje olacak. Bizim Ankara’da birçok millet bahçesi projemiz var. Ancak bu bölgede yapacağımız Vadi Ankara Projesi de gerçekten bölgeye ve Ankaralılara değer katacak” şeklinde konuştu.

  Bakan Kurum dan vatandaşa: Yapmazsam görevi bırakırım #3

  "15-20 KATLI BİNALAR İSTEMİYORUZ"

  Yüksek katlı binalar ile ilgili gelen soruya Bakan Kurum, şu cevabı verdi:

  “Sadece Ankara’da değil, net bir şekilde ifade etmeliyim ki tüm Türkiye’de kentsel dönüşüm ile ilgili bir strateji çizdik. İnşallah ay sonuna kadar bu stratejiyi tamamlayıp yayınlayacağız. Gecekondu yapılarının yerine 15 katlı veya 20 katlı binalar istemiyoruz ve bunun yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz. Bizim milli kültürümüzü, örf ve adetlerimizi yansıtan mahalle ölçeğinde az katlı projeler gerçekleştireceğiz. Bu projeler mimari olarak, bizim kültürümüzü yansıtan projeler olacak. Bunun ilk örneğini Ankara’nın Mamak ilçesinde gerçekleştireceğiz. Tüm Türkiye’de gerçekleştireceğimiz projelerde artık böyle olacak.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir