Euro
8.7469
-2.48%
Dolar
7.2552
-2.29%
Altın
405.17
-1.73%
Borsa
1.514
2.91%
Bitcoin
353.352
4.40%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  Bangladeş'te Arakanlı Müslüman çocuklar yardıma muhtaç

  Bangladeş'te Arakanlı Müslüman çocuklar yardıma muhtaç

  Bangladeş'te, yetersiz beslenme ve sağlık imkanlarının yetersizliği nedeniyle son bir haftada 200 Arakanlı çocuk yaşamını yitirdi.
  • AA
  • 11.09.2017 - 22:14

  Bangladeş basınında yer alan habere göre, adının açıklanmasını istemeyen bir sağlık görevlisi, Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanların sığındığı Cox's Bazar kentindeki Teknaf ve Ukhiya bölgelerinde son bir haftada en az 200 Arakanlı Müslüman çocuğun öldüğünü belirtti.

  YETERLİ GIDA VE BAKIM ALAMIYORLAR

  Bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK) ve gönüllüler de yaptıkları açıklamalarda, Myanmar-Bangladeş sınırındaki söz konusu ölümlere, bebeklerin yeterli gıda ve bakım alamaması, zayıf düşen annelerin bebeklerini yeterince emzirememesi ve çeşitli hastalıkların yayılmasınının sebep olduğunu kaydetti.

  Bangladeş te Arakanlı Müslüman çocuklar yardıma muhtaç #1

  Bölge sakini Zahid Hasan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çocuk ölümlerinin sayısı, yeterli gıdanın, içme suyunun olmaması ve soğukla bağlantılı hastalıklar nedeniyle artış gösteriyor." ifadelerini kullandı.

  "BU İNSANLAR İNANILMAZ BİR KRİZLE KARŞI KARŞIYA"

  Evinin etrafındaki açık alanı 100 Arakanlı Müslüman ailenin barınması için verdiğini dile getiren Zahid, "Sadece son 3 günde 11 çocuğu defnetmek zorunda kaldık. Bu insanlar dayanılmaz bir krizle karşı karşıya." diye konuştu.

  Bangladeş te Arakanlı Müslüman çocuklar yardıma muhtaç #2

  Merkezi Cox's Bazar'da bulunan Gonoshasthaya Kendra isimli STK'nin Direktörü Nasima Yesmin ise Arakan'da saldırıların başladığı 25 Ağustos'tan bu yana Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslüman çocukların ciddi sağlık problemleriyle karşılaştığına işaret ederek, "Son 8 günde, kliniğimizde 700 kadar Arakanlı Müslüman çocuk tedavi gördü, bunlardan 248'i yeni doğmuştu. Çocukların bağışıklığı büyüklerinki kadar güçlü değil." bilgisini aktardı.

  Yesmin, anne ve bebeklerin en çok düzenli gıda, içme suyu, güvenli bir barınak ve tıbbi malzemelere ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

  Bangladeş te Arakanlı Müslüman çocuklar yardıma muhtaç #3

  Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslüman sayısı 290 bine ulaştı VİDEO

  Myanmar-Bangladeş sınırında can pazarı VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir