Euro
15.2313
-0.07%
Dolar
13.4684
-0.06%
Altın
799.9150
-0.15%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
514.124
3.94%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  Berat Albayrak: Ülkemizin dışa bağımlılığını bitirecek adımlar atıyoruz

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hizmete girecek olan Güneş Teknolojileri Fabrikası'na atıfta bulunarak, "Temiz ve bağımsız enerji teknolojimizle milli enerjimizi üretmeye başlıyoruz" dedi.
  • DHA
  • 19.08.2020 - 15:10
  Berat Albayrak: Ülkemizin dışa bağımlılığını bitirecek adımlar atıyoruz

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı Başkent Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'na ilişkin Twitter'dan paylaşım yaptı.

  Berat Albayrak: Ülkemizin dışa bağımlılığını bitirecek adımlar atıyoruz VİDEO

  "DIŞA BAĞIMLILIĞI BİTİRİYORUZ"

  Bakan Albayrak, "Avrupa ve Orta Doğu'nun İlk Yerli Entegre Güneş Paneli Fabrikası Türkiye'de açılıyor. Ülkemizin dışa bağımlılığını bitirecek adımları tek tek atıyoruz. Temiz ve bağımsız enerji teknolojimizle milli enerjimizi üretmeye başlıyoruz. Made In Türkiye" ifadelerini kullanırken, fabrikanın yapım aşamasından da video paylaştı.

  Berat Albayrak: Ülkemizin dışa bağımlılığını bitirecek adımlar atıyoruz #1

  Berat Albayrak Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nın açılış töreninde de açıklamalarda bulundu.

  Bakan Albayrak'ın Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nın açılışındaki konuşmasından satır başları şu şekide:

  Berat Albayrak:  Teknolojinin her alanında değişimi başlattık ViDEO

  "NİCE PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

  Türkiye'nin orta ve uzun vadeli hedeflerini milli enerji ve politika belgesi dediğimiz yeşil kitap dediğimiz kitap çerçevesi içinde temel bir ilke belirledik. Doğru politika ve adımlarla dışa bağımlılığı kırabiliriz inanıyorsak başarabiliriz diye ifade ettik.
  Güçlü Türkiye hedefine yürüyebiliriz bilinci olduk. Bir tohum attık. YEKA adını verdiğimiz bu tohum. Sektör temsilcileri gülüm geçmişti. Birçoğu gülüp geçmişti. Yerli teknoloji ile üretim yapılacak alanı kurgulamıştık.  O tohum bir tesise dönüşüyor. Yaklaşık 1 milyar dolarlık ithalat pazarı Türkiye'de üretilecek. Ötesinde ihracat... İhracat kapasitesi gelişmiş olacak. Allahın izniyle enerjinin birçok alanında birçok açıdan dönüşüm süreci başladı. Her gün ektiğimiz tohumlar çınara dönüşecek.

  Sadece enerjide değil teknolojinin her alanında değişim sürecini başlattık ve emin adımlarla ilerliyoruz. Toplum milletimiz tüm bu yapılanların farkında. Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde nice projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.

  Berat Albayrak: Ülkemizin dışa bağımlılığını bitirecek adımlar atıyoruz #2

  ENERJİDE ATILMIŞ BAĞIMSIZLIK ADIMI

  Tören sonrası sosyal medya hesabından açıklamalarını sürdüren Bakan Albayrak projeyi şu şekilde özetledi

  "Köylerinde suyu, elektriği olmayan bir Türkiye tablosundan, bugün güneş paneli üreten, üstelik milli enerji stratejisiyle kendi kendine yetebilen bir Türkiye tablosuna gelmek...Bu bir başarıdır, bu milli enerjide atılmış en büyük bağımsızlık adımıdır. Elhamdülillah"

  Berat Albayrak: Ülkemizin dışa bağımlılığını bitirecek adımlar atıyoruz #3

  Berat Albayrak: Ülkemizin dışa bağımlılığını bitirecek adımlar atıyoruz #4


  Görüş Bildir