Dolar
7.8281
0.3525%
Euro
9.1664
0.6843%
Altın
1886.69
0.2849%
Borsa
1126.71
0.4941%
G. Altın
475.211
0.6259%
Bitcoin
84277.02
-0.6074%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Bursa'da MDS hastası, hayırseverlerden yardım bekliyor

  Annesi ve ağabeyini MDS hastalığından kaybeden Selda Güneş, hayata tutunmak istiyor. İzmir'de ilik nakli olan kadın, ilaçlarının paralarını ödeyemiyor. Güneş, hayırseverlerden yardım bekliyor.
  • İHA
  • 10.08.2020 - 11:33
  • Güncelleme : 10.08.2020 - 22:16
  Bursa'da MDS hastası, hayırseverlerden yardım bekliyor

  Bursa İnegöl'de yaşayan Selda Güneş, Miyelodisplastik Sendromlar (MDS), hastalığına yakalandı.

  Kemik iliği yetmezlik bozukluğu olarak bilinen MDS hastalığı ile mücadele eden 29 yaşındaki anne Güneş, 21 yıl önce yakalandığı kan kanseriyle mücadele ediyor.

  ANNESİNİ VE AĞABEYİNİ DE AYNI HASTALIKTAN KAYBETTİ

  MDS hastalığı nedeniyle annesini ve ağabeyini kaybeden genç kadın, ilik nakli oldu. Pandemi öncesi yüzde 50 uyumlu donör bulunmasına rağmen, koronavirüs yüzünden nakil gerçekleşmedi.

  Bursa da MDS hastası, hayırseverlerden yardım bekliyor #1

  İLAÇ TEDAVİSİ BAŞLADI ANCAK İLAÇLARI ALACAK MADDİ İMKAN YOK

  Daha sonra Almanya’dan yüzde yüz uyumlu donör bulundu ancak seyahat yasağından dolayı Almanya’daki donör Türkiye’ye getirilemedi. Dış hat uçuşlarının açılmasının ardından Almanya’daki donör Türkiye’ye getirildi. Selda Güneş’e İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde başarılı ameliyat yapıldı. Ameliyat sonrası 1 yıl sürecek olan ilaç tedavisine başlandı. Ancak ailenin durumu ilaç parasını karşılamaya yetmedi.

  Bursa'da MDS hastası, hayırseverlerden yardım bekliyor VİDEO

  TEDAVİSİNE DEVAM EDEBİLMEK İÇİN YARDIM İSTEDİ

  Maddi konuda sıkıntı yaşayan Güneş ailesi, hayırseverlerden uzanacak bir yardım eli bekliyor. Hayata tekrar tutunan Selda Güneş, tedavisinin yarım kalmaması için hayırseverlere seslendi. Güneş çektiği video ile şunları söyledi:

  "2 aydır İzmir Ege Üniversitesinde yatıyorum. 19 Haziran çok şükür ilik naklim gerçekleşti. Bu süreç daha önce olacaktı ama pandemi sebebiyle bekletilmişti. İlik nakli sonrası bağışıklık sistemim zayıfladığı için şu anda bağırsaklarımda sorun var doktor tüm müdahaleyi yaptı ama bir sonuç alamadık. 2 hafta oldu hastaneden çıktım eve geldim. Bu sorun nedeniyle hiçbir keyfim yok, çok rahatsız oluyorum. Yapılan destekler sonucu buraya kadar geldim. Allah herkesten razı olsun ama artık dayanacak gücümüz kalmadı. Alacağımız ilaçlar çok pahalı bundan dolayı bunlardan kurtulmak için hayırseverlerden Allah rızası için destek bekliyoruz. Bağırsaktaki sorunların giderilmesi için yurt dışından ilaç getirilmesi lazım bizlere kendi imkanlarımızla birkaç tane getirdik ama yeterli değil bunlar. 6 tane daha getirilmesi lazım. Bir ilacın fiyatı yaklaşık 38 bin TL. Bizim bunları karşılama imkanımız yok. Devletimiz ilik naklimiz başta olmak üzere, ameliyattan yatışa kadar hiçbir kuruş almadan her şeyimizi karşıladı. Ama dediğimiz gibi bağırsaklardaki sorun için ABD'de olan ilacın getirilmesi lazım. Bu ilaç Türkiye'de yok ve yasak. Yardım istiyoruz. Eşim bana baktığı için çalışamıyor ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Tek korkum bu sorunun nakil olduğum iliğime zarar vermesi. Ben buraya kadar gelebildiysem hayırseverlerin destekleriyle geldim. Bu ilacı SGK karşılamadığı için devletimiz de bir şey yapamıyor. Artık ben de tedavimi tamamlayıp sağlığıma kavuşup evime dönmek istiyorum. Lütfen Allah rızası için biri sesimizi duysun, bana destek versin. Tabii sadece benim sesimi değil, benim durumunda olan belki de binlerce kişi vardır. Bizlere yardım edin."

  Bursa da MDS hastası, hayırseverlerden yardım bekliyor #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir