Euro
10.2147
1.04%
Dolar
8.353
0.5%
Altın
501.84
0.58%
Borsa
1.46
0.37%
Bitcoin
359.640
-0.97%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Bursalı tüketici otomobil devine açtığı davayı kazandı

  Bursa'da sıfır satın alınan kamyonetin arızalanmasıyla ilgili otomotiv şirketine açılan dava sonuçlandı.
  • 26.01.2015 - 09:52
  Bursalı tüketici otomobil devine açtığı davayı kazandı

  kamyon

  Bursa'da bir tüketici, sıfır satın aldığı ancak kısa süre sonra arızalanan kamyonetinin yenisiyle değiştirilmesi için otomotiv devi bir firmaya açtığı davayı kazandı.

  VİTESİNDE SORUN ÇIKTI

  Alınan bilgilere göre, Bursa'da yaşayan Ahmet Akkoç'un (41) bir otomotiv firmasının bayisinden 6 Aralık 2012'de satın aldığı kamyonet, kısa süre sonra vites geçişlerinde arıza çıkarmaya başladı. Servise götürdüğü aracının, garanti kapsamında olmasına rağmen izinsiz onarıma tabi tutulduğunu ileri sürerek, Bursa Tüketiciler Derneğine başvuran Akkoç, kendisine "ayıplı mal" satıldığı gerekçesiyle yasal süreci içinde firmaya ihtarname çekti.

  FİRMA TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLMESİ

  İhtarnameye olumlu sonuç alamayan tüketici, konuyu daha sonra Tüketici Sorunları İl Hakem Heyetine taşıdı. Heyet, 25 Şubat 2013'te Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 13'üncü, Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğin de 14'üncü maddeleri gereğince şikayetin kabulüne ve aracın ücretsiz olarak firma tarafından misliyle değiştirilmesine oy birliğiyle karar verdi.

  NİHAİ KARAR AÇIKLANDI

  Akkoç, firmanın itirazı üzerine bu kez Bursa 2'nci Tüketici Mahkemesinde dava açtı. Mahkeme, 30 Aralık 2013'te, "aracın ayıpsız misliyle değiştirilmesi" kararını aldı. Davalı firmanın, kararı temyiz etmesinin ardından Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesi, nihai kararını açıkladı. Bursa 2'nci Tüketici Mahkemesinin kararını onayan Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesinin kararında, "Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun geciktirici nedenlere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre yerinde olmayan bütün temyiz itirazlarının reddi ile usul ve yasaya uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi" ifadesi kullanıldı.

  Bursalı tüketici otomobil devine açtığı davayı kazandı #2

  26 AY OTOPARKTA KALDI

  Akkoç, aracının bir otoparkta iki yılı aşkın süredir park halinde durduğunu söyledi. Karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Akkoç, şöyle konuştu: "Yargı süreci uzun da olsa iki yıllık bir süreyi de kaplamış olsa sonuçta yargı doğru olan kararı verdi. Bütün tüketicilere tavsiyem; haklarını aramaları. Aracımın misliyle değişimine karar verdi veyahut da şu anki değerinin tespitinin yaptırılıp değer olarak aracın bedeli şeklinde de verilebilir. Ülkemizde yargı sürecinin uzun olmasından dolayı firmalar bu şekilde bir sistem uyguluyorlar. Bu aracı da 26 ay önce kullanmak için aldım. Vatandaş olarak vergisini, otoparkını, kaskosunu, sigortasını ödüyorum ama buna rağmen memnunum, yargı bizim lehimize karar verdi. İnşallah yaptığımız masrafları da alacağız. Bunun için firma aleyhine tazminat davası açacağım. 26 aydır otoparkta tutsak olan aracım özgürlüğüne kavuştu. Firmalara, özellikle de üst yöneticilerine (CEO) sesleniyorum; her tüketiciden CEO olmaz ama her CEO'dan bir tüketici olur çünkü insanız."

  ÖDÜL ALACAK

  Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz ise yaşanan hukuk mücadelesinin uzun ve zorlu bir süreç olduğunu ancak mutlu sona ulaştıklarını belirtti. Yılmaz, bilinçli bir tüketici örneği sergileyen Ahmet Akkoç'un ödüllendirilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir