Dolar
7.3795
0.5258%
Euro
8.7317
0.6176%
Altın
1945.85
-0.4043%
Borsa
1085.23
-1.366%
G. Altın
462.227
0.2631%
Bitcoin
86268.3
1.3336%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Çanakkale için yangından sonra bir başka tehlike kapıda

  Gelibolu ilçesi Ilgardere bölgesinde çıkan orman yangınında bitki örtüsü tahrip oldu. Bölgenin soğutma çalışmaları sürerken, başka bir tehlike daha ortaya çıktı.
  • İHA
  • 09.07.2020 - 00:23
  Çanakkale için yangından sonra bir başka tehlike kapıda

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde 6 Temmuz'da çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyümüş ve geniş bir alana yayılmıştı.

  Yangına havadan müdahaleler yapılmış ve yangın kontrol altına alınarak söndürülmüştü.

  Soğutma çalışmalarının devam ettiği bölgede köylüler de bir yandan yaralarını sararken; bir yandan da kalan ürünlerinin hasadını yapıyor.

  Yangın nedeniyle büyük kayıplar veren çiftçinin şimdilerde en büyük korkusu ise kış aylarında bolca yağış alan bölgede, ağaçların ve bitki örtüsünün yanmasından dolayı aşağıda kalan köyleri su basması.

  Çanakkale için yangından sonra bir başka tehlike kapıda #1

  "BU DERE AÇILMAZSA İKİNCİ BİR FELAKETİN GELEBİLECEĞİNİ SÖYLÜYORUM"

  Kendilerini ikinci bir tehlikenin beklediğini belirten Yalova köyü sakinlerinden çiftçi Hüseyin Ercan, “Bizim çok fazla hasarımız yoktu. Hasar, rüzgarın yön değiştirmesiyle birlikte Kumköy'de oldu.

  Fakat bizi ikinci bir tehlike bekliyor. İlk yağmur yağdığı zaman, bu derenin suyu almayacağından kaynaklı bir sorun olabileceğini söylüyorum.

  Bu dere açılmazsa ikinci bir felaketin gelebileceğini söylüyorum. Çünkü bu dağa yağan yağmurların buraya bir seferde suyun indirmesinden dolayı bu ovayı sel alacağını iddia ediyorum." dedi.

  Çanakkale için yangından sonra bir başka tehlike kapıda #2

  "GÜNEBAKAN TARLALARI OLMASA YANGIN İLERLERDİ"

  Günebakan tarlalarının yangının ilerlemesini engellediğini de sözlerine ekleyen Ercan, “Bu günebakan tarlaları olmasaydı eğer, yangın Gaziler Dağı ve Kumköy’den denize doğru inerdi ve bunu hiç kimse durduramazdı.” diye konuştu.

  Çanakkale için yangından sonra bir başka tehlike kapıda #3

  "EN UFAK YAĞMURDA OVAMIZI SEL BASAR"

  Yangın sonra kalan mahsullerini toplayan çiftçi Mehmet Söyler de kendilerini bekleyen ikinci bir tehlike olarak sel felaketinden bahsetti. Dolan derelerin bir an önce temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Söyler, “Şimdi ikinci büyük tehlike malum her taraf yandığı için derelerimiz dolmuş biçimde.

  En ufak yağmurda şimdi ovamızı sel basar. Bundan sonra bizi bekleyen felaket, sel felaketidir.

  Yani nasıl olur bilmiyorum ama çok kötü bir durumdayız. Suyu, yağmur damlalarını tutacak bitki örtüsü kalmadığından bu sel olarak inecek ovamıza. Bundan sonra kalan da ne varsa gidecek.” diye konuştu.

  Çanakkale için yangından sonra bir başka tehlike kapıda #4

  "150 DÖNÜM TARLAM YANDI"

  150 dönüm tarlasının yandığını da kaydeden Söyler, “Hem mahsul hem ağaçlarımız hem de fidanlarımız bakımından büyük bir zarar söz konusu. Kalan birkaç mahsulümüz var, onları biçtirmeye çalışıyoruz.

  Zararımız çok büyük. 150 dönüme yakın yerimiz yandı. Buğday ve zeytinliklerimiz yandı.” şeklinde konuştu.

  Çanakkale için yangından sonra bir başka tehlike kapıda #5

  YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

  Soğutma çalışmaları aralıksız sürerken, bir yandan da yangının çıkış nedeni araştırılıyor. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile jandarma ekipleri, Ilgardere mevkiinde çıkan yangının izlerini sürüyor.

  20 helikopter, 2 uçak, 118 arazöz ve 510 personelin söndürmeye çalıştığı orman yangınını gece boyu olay yerinde yöneten Tarım ve Orman Bakarı Bekir Pakdemirli, 450 hektarlık tarım ve orman arazisinin hasar gördüğünü belirtmişti.
  1994'te 4 bin 49 hektar alan yanmış, Orman Bölge Müdürü Talat Göktepe şehit olmuştu

  25 Temmuz 1994 yılında Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda çıkan yangında 4 bin 49 hektarlık orman arazisi ve şehitliklerin bulunduğu bölgedeki yeşil örtüde zarar görmüştü.

  Yangın çalışmalarını bizzat katılan dönemin Çanakkale Orman Bölge Müdürü Talat Göktepe de dört bir yanı saran alevlerin arasında kalarak şehit olmuştu.

  Çanakkale için yangından sonra bir başka tehlike kapıda #6

  Çanakkale için yangından sonra bir başka tehlike kapıda #7

  Görüş Bildir