Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.664
2.60%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Başbakan'ın uyarısıyla dilde Türkçeleştirme çalışmaları başladı

  Başbakan Yıldırım'ın sosyal medya diline tepkisi sonrasında, ilgili kurumlar dilde düzeltme önerileri için çalışma yapacak.
  • 17.08.2017 - 10:15
  Başbakan'ın uyarısıyla dilde Türkçeleştirme çalışmaları başladı

  Başbakan Binali Yıldırım'ın, sosyal medyada gençler arasında yaygınlaşan kısaltma, yabancı kelime ve bozuk cümle kullanımına dikkat çekerek, "Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe'den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık ‘Dur' deme zamanı gelmiştir" uyarısı sonrası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türk Dil Kurumu (TDK) ile işbirliği halinde bu konuda çalışma yapmaya hazırlanırken, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) bünyesinde 'Özenli Türkçe Çalışma Grubu' oluşturdu.

  Başbakan ın uyarısıyla dilde Türkçeleştirme çalışmaları başladı #1

  TÜRKÇE KARŞILIK ÖNERECEKLER

  Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, kısa süre önce 15 bin bilişim ve teknoloji terimini Türkçeleştiren sözlük hazırlayan Türkiye Bilişim Derneği'nin 'Özenli Türkçe Çalışma Grubu', bu konudaki çalışmalarını yoğunlaştıracak. Çalışma grubu, sosyal medyadan dile yerleşen yabancı terimler için de Türkçe karşılıklar önerecek. Dernek, bu yeni kelimelerin gençler arasında yaygınlaşması için de çalışmalar yapıp okullarda, seminerlerde ve çalıştaylarda Türkçe bilişim terimlerinin tanıtılması ve kullanımının özendirilmesi için girişimlerde bulunacak.

  CD YERİNE YOĞUNTEKER, WEB YERİNE ÖRÜMCEK AĞI

  TBD'nin hazırladığı sözlükte, 'ok' yerine ‘tamam' denilmesi, yine gençlerin tercih ettiği kelimelerden ‘sound' yerine ‘ses', ‘battery' yerine ‘pil', ‘CD' yerine ‘yoğunteker', ‘web' yerine ‘örümcek ağı', ‘window' yerine ‘pencere', ‘zoom' yerine ‘yakınlaştırmak', ‘network' yerine ‘ağ', ‘nickname' yerine ‘takma ad' kelimelerinin kullanılması öneriliyor.

  Başbakan ın uyarısıyla dilde Türkçeleştirme çalışmaları başladı #2

  "SOSYAL MEDYA DİLİ YAZI DİLİ OLMASIN"

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan da bilişim teknolojilerinin 'yerli ve milli' olması için çalıştıklarını belirtirken, bu alandaki dilin de yerli ve milli olması gerektiğini söyledi. Sayan, kendilerinin de TDK ile birtakım çalışmalar yapacaklarını kaydederek, internet ortamında kullanılan dilin millileştirilmesi için gereken adımları atacaklarını ifade etti. Sayan, sosyal medyadaki dilin yazı diline dönüşmemesi gerektiğini vurguladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir