Petrol
110.85
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
486.342
2.63%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  CHP'de fezleke savunması için izlenecek yol belirlendi

  CHP davalara savunmaya değil yargılamaya gidecek. Erdoğan'a hakaret suçlaması olanlar, Erdoğan'ın yasalara bağlı kalmadığını söyleyecek.
  • Haber Merkezi
  • 07.07.2016 - 09:39
  CHP'de fezleke savunması için izlenecek yol belirlendi

  CHP de fezleke savunması için izlenecek yol belirlendi #1

  CHP’de dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekilleri bayram öncesinde bir araya gelerek izlenecek stratejiyi belirledi.

  Toplantıya Milletvekili Davalarını İzleme Komisyonu sorumluları Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, İstanbul Milletvekili Zeynel Emre’nin yanı sıra TBMM Grup Başkanvekili Levent Gök, Ali Şeker, Mahmut Tanal, Şenal Sarıhan, Enis Berberoğlu, Musa Çam, Mustafa Akaydın, Elif Doğan Türkmen, Fikri Sağlar’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda milletvekili katıldı. Toplantıda milletvekilleri, dava açılması durumunda yapılacak savunmalarda ortak bir yol haritası belirledi.

  CİHANER KATILMADI

  Cumhuriyet'in haberine göre, toplantıya savcıların davetine yanıt verilmemesi görüşünü savunan İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner katılmadı. Daha önce Anayasa Mahkemesi’ne gidilmesi çağrısında bulunun Fikri Sağlar’ın toplantıda buna yönelik bir görüş ifade etmediği ve ortak savunma yönünde görüş bildirdiği öğrenildi.

  PRENSİP KARARI

  Alınan karara göre CHP’liler, savcılardan kendilerine yapılan davetlere gidecek. Dava açılması halinde her milletvekili kendisi hakkında hazırlanan fezlekede iddia edilen suç kapsamında savunma yapacak. Milletvekillerine sonuna kadar hukuki yardım sağlanacak. Genelde “Cumhurbaşkanına hareket” suçlamasıyla hakkında fezleke hazırlanan milletvekilleri savunmalarında, “Erdoğan’ın anayasaya bağlı kalmadığı, tarafsızlığını yitirdiğini ve anayasal suç işlediği” görüşünü belirtecek.

  "AK PARTİ SORGULANSIN" GÖRÜŞÜ

  Davalara kalabalık bir milletvekili grubuyla gidilecek. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun davasına ise tüm milletvekilleri katılacak. Davaların siyasileştirilmesi nedeniyle ortak siyasi söylem oluşturulacak ve mahkemeler Erdoğan ile AK Parti iktidarının sorgulandığı platformlara dönüştürülecek. CHP davalara savunmaya değil yargılamaya gidecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir