Petrol
109.82
-1.89%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.008
-1.88%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Darbe karşıtı uçakların İncirlik'ten kalkmasını engelledi

  İncirlik'te görevli Tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın, darbe girişimine karşı uçak kaldırılması talimatını yerine getirmediği belirlendi.
  • AA
  • 30.07.2016 - 02:05
  Darbe karşıtı uçakların İncirlik'ten kalkmasını engelledi

  Darbe karşıtı uçakların İncirlik ten kalkmasını engelledi #1

  FETÖ'nün darbe girişimine yönelik Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda yaşanan olayların ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor.

  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz gecesi Eskişehir'deki 6. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi'nden İncirlik'teki 154. Filo'ya ait uçakların darbe girişimini bastırmak için havalanması yönünde talimat geldi.

  Talimatın iletildiği saatlerde Hava Trafik Kontrol Kulesi'nde bulunan ve kendilerine ulaştırılan emri duyan Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, verilen emri F-16 pilotlarına iletmeyince F-16 pilotları, darbe girişimini bastırmak için kalkış yapamadı.

  Emri yerine getirmeyen Van, üsteki 7 tanker uçağın darbecilere yardım için hazır hale getirmesi yönünde askerlere talimat verdi. Bu uçaklardan 3'ü yakıt ikmalinde kullanılırken, diğer 4'ü kalkış yapmadı.

  Darbe girişimine katılacak pilotları dinlendirmiş

  Tuğgeneral Van'ın ayrıca darbe girişimine katılacak pilotlara ve uçuş ekibine önceden dinlenip hazır olmaları yönünde emir verdiği öğrenildi.

  Darbe günü de havanın sıcak olması gerekçe gösterilip tatile gidecek personel için mesai saatini 15.00'te bitirmeleri talimatı veren Van'ın, yakıt dolumu ve bakım yapan vardiya personeline ise üsse ait telsiz hatları ve cep telefonlarından görüşme yapmamaları, yüz yüze haberleşmeleri konusunda uyarıda bulunduğu belirlendi.

  İddiaları reddetmişti

  İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Van, savcılık ifadesinde, "Tanker uçaklarını, 16 Temmuz sabahı F-16'lara yakıt nakli için neden kaldırdınız?" sorusuna, "Darbe girişimi yapan uçaklar her yeri bombalıyordu. Bu uçakları engellemek için havalanan F-16'lara yakıt nakli için tanker uçaklar kaldırıldı." cevabını vererek hakkındaki iddiaları reddetmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir