Petrol
87.16
0.22%
Euro
19.6085
-0.04%
Dolar
18.6369
0.02%
Altın
1.079
-0.12%
Borsa
5046
1.38%
Bitcoin
321.721
-1.11%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Denizli'de yaşayan öğrenci burnundaki diş ile 6 yıl yaşamış

  Burnundan sağlıklı nefes alamadığı için doktora başvuran üniversite öğrencisinin, burnunun içinde diş olduğu tespit edildi.
  • DHA
  • 19.11.2019 - 10:15
  • Güncelleme : 19.11.2019 - 10:15
  Denizli'de yaşayan öğrenci burnundaki diş ile 6 yıl yaşamış

  Denizli'de, üniversite öğrencisi Utku İyigün (19), burnundan sağlıklı nefes alamadığı şikayeti ile doktora başvurdu.

  YABANCI CİSİM TESPİT EDİLDİ

  İyigün, hastanede görevli kulak, burun, boğaz uzmanı tarafından muayene edildi. Yapılan kontrolde, İyigün'ün burnunda, kemik eğriliği ve burun eti büyümesi tespit edildi ardından yüz tomografisi çekildi. Tomografiyi kontrol eden doktor, İyigün'ün burnunun içinde yabancı cisim olduğunu gördü.

  Denizli de yaşayan öğrenci burnundaki diş ile 6 yıl yaşamış #1

  KALEM KAPAĞI SANILDI, DİŞ ÇIKTI

  Doktor, hastası Utku İyigün'e burnunun içinde yabancı cisim olduğunu, ameliyatla çıkarılması gerektiğini söyledi. Daha sonrasında ameliyata alınan İyigün'ün burnundan, yabancı cisim çıkarıldı.

  Tomografi incelemesinde, ilk olarak İyigün'ün çocukken burnuna kalem sokabileceği ve arka kapağının burun içinde kalıp, orta burun eti bölgesi sol gözünün yanına kadar ilerlemiş olabileceği düşünüldü. Ameliyatla çıkarılan cismin, yapılan son incelemede diş olduğu tespit edildi.

  Denizli de yaşayan öğrenci burnundaki diş ile 6 yıl yaşamış #2

  6 YIL BURNUNDAKİ DİŞ İLE YAŞAMIŞ

  Utku İyigün, doktora 6 yıl önce bisiklet kullanırken, minibüse çarptığını, kazada yüzünden yaralandığını söyledi. İyigün'ün, kazada çarpmanın etkisiyle diş kökünün yerinden aldığı darbe nedeniyle kopup yüz boşluğu içine düştüğü, oradan da burun boşluğuna açılan doğal boşluktan geçerek, orta burun hizasına kadar ilerleyip, yerleştiği ihtimali üzerinde duruldu. İyigün'ün, burnunda dişiyle 6 yıl yaşadığı belirtildi.

  Denizli de yaşayan öğrenci burnundaki diş ile 6 yıl yaşamış #3

  ''BÖYLE VAKA ÇOK AZ''

  Ameliyat hakkında bilgi veren Dr. Ali Yüksel, tomografide cismi önce kalem kapağı sandıklarını belirterek, "Ameliyatı yaptık, şikayetlerini giderdik ve yabancı cismi burnundan çıkardık. Cisim, sol orta burun eti içine gömülmüş şekildeydi. Cismi incelediğimizde diş kökü olduğu gördük. Hastamız, 6 yıl önce trafik kazası geçirmiş. Bize kaza anında diş köklerinin birinin kırılıp, yüz boşluğu içine düştüğünü söyledi. Enteresan olanı ise bu diş orada kalmamış, burun boşluğuna açılan doğal boşluktan içeri girip, orta burun hizasına kadar gelmiş ve buraya yerleşmiş. İlginç olan kısım bu. Literatüre de baktık, böyle vaka çok az. Hastamızın başına şansızlık sunucu olan gelen bir olay. Dişin orada 6 yıl boyunca kalıp, soluk borusuna ya da yemek borusuna kaçmayıp, enfeksiyon bile ortaya çıkarmamış olması önemli." dedi.

  Denizli de yaşayan öğrenci burnundaki diş ile 6 yıl yaşamış #4

  ''DİŞ OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE ŞAŞIRDIM''

  Burnunda dişiyle 6 yıl yaşayan Utku İyigün ise diş çıkınca çok şaşırdığını anlatarak, "Nefes alamama şikayetiyle hastaneye geldim. Doktor, bana çekilen tomografide, burnumun içinde yabancı cisim olduğunu söyleyip, gösterdi. Kalem kapağı olabileceğini sandık, ameliyatla çıkarıldı. Ameliyatın ardından cismin diş olduğunu öğrendim ve çok şaşırdım. Yaklaşık 6 yıl önce trafik kazası geçirdim, orada olabileceğini düşünüyoruz. Yüzüme darbe almıştım." diye konuştu.

  Denizli de yaşayan öğrenci burnundaki diş ile 6 yıl yaşamış #5


  Görüş Bildir