Petrol
113.82
2.03%
Euro
16.25
0.84%
Dolar
15.55
0.50%
Altın
918.75
-0.32%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
470.454
-2.88%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Dışişleri'nden Uluslararası Af Örgütü'ne cevap

  Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Af Örgütü'nün raporunu değerlendirdi.
  • AA
  • 20.10.2019 - 10:58
  Dışişleri'nden Uluslararası Af Örgütü'ne cevap

  Dışişleri nden Uluslararası Af Örgütü ne cevap #1

  Uluslararası Af Örgütü, Barış Pınarı Harekatı raporunu geçtiğimiz gün kamuoyuyla paylaştı.

  Dışişleri Bakanlığı bu raporla ilgili bugün bir açıklama yaptı.

  "MESNETSİZ İDDİALARI REDDEDİYORUZ"

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Uluslararası Af Örgütü'nün Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin raporundaki mesnetsiz iddiaları bütünüyle reddediyoruz. Söz konusu asılsız iddiaları, Suriye'den kaynaklanan ve ulusal güvenliğimize kasteden terör tehdidine karşı mücadelemize karşı başlatılan karalama kampanyasının parçası olarak değerlendiriyoruz." ifadesi yer aldı.

  Açıklamada, Barış Pınarı Harekatı'nın hem Türkiye'nin ulusal güvenliğini, hem de izlediği ayrılıkçı gündemle Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden terör örgütü PYD/YPG'ye karşı yürütülen bir terörle mücadele operasyonu olduğu vurgulandı.

  TEDBİRLER UYGULANDI

  Harekatın planlama ve icrasında sadece PYD/YPG unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alındığının altı çizilen açıklamada, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için gereken her türlü tedbirin uygulandığı da belirtildi.

  Açıklama,  "Harekata destek veren Suriye Milli Ordusu'nun, kendi unsurlarının neden olduğu iddia edilen sivil zayiat vakalarını incelemek üzere bir Soruşturma Komisyonu kurduğunu bu vesileyle hatırlatmakta fayda görüyoruz. PYD/YPG'nin AB ve NATO tarafından da terör örgütü kabul edilen PKK ile bağı ve işlediği suç ile ihlaller defaatle belgelenmiştir. Uluslararası Af Örgütü'nü, kendisi de dahil olmak üzere bağımsız uluslararası kuruluşlarca yapılan bu çalışmaları yeniden incelemeye davet ediyoruz." ifadeleri yer aldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir