Euro
10.1163
0.57%
Dolar
8.5859
0.7%
Altın
485.73
1.08%
Borsa
1.425
0.49%
Bitcoin
408.671
0.81%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Sigara haram

  Bu yıl hem hac hem de umre organizasyonlarında, sigara içmeyen personel tercih edilecek.
  • AA
  • 27.01.2019 - 14:24
  • Güncelleme : 27.01.2019 - 14:24
  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Sigara haram

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan "sigara" kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

  "SİGARA ASRIN FELAKETİ"

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac ve umre görevlendirmelerinde sigara içmeyen personelin tercih edileceğine ilişkin kararının, bugüne kadar alınan en hayırlı kararlardan biri olduğunu belirten Erbaş, sigaranın asrın felaketleri ve insana zarar veren bağımlılıklar arasında yer aldığını kaydetti.

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Sigara haram #1

  "SİGARA KULLANMAYANLARI TERCİH EDECEĞİZ"

  Erbaş, din görevlilerince sağlığa zararlı bir maddenin kullanılmasının çok yanlış olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Bu yıl hem hac hem de umre organizasyonlarında, sigara kullanmayan din görevlilerimizi tercih edeceğiz. Daha sonraki yıllarda sigara kullananlar sınava dahi giremeyecek. Belki daha sonraki aşamalarda, din görevliliği sınavlarında sigara kullananlar tercih edilmeyecek. Bunu çok önemsiyorum.

  PEK ÇOK İLİM ADAMI HARAM DİYOR

  Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Bizim bu noktada çok dikkatli olmamız, hassas davranmamız gerekiyor. Din görevliliği gibi mukaddes bir vazifede imamlarımızın, bütün görevlilerimizin bu tür alışkanlıklardan uzak durmaları gerekiyor."

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Sigara haram #2

  "BİR MÜSLÜMAN KARDEŞİMİN ELİNDE GÖRDÜĞÜM ZAMAN ÜZÜLÜYORUM"

  Hac ibadetinin, müminin nefsine hakim olması noktasında bir nefis terbiyesi örneği olduğunu aktaran Erbaş, "Nefis terbiyesi için gittiğimiz Arafat'ta çadırların etrafındaki sigara izmaritlerini görünce, benim yüreğime sanki bir hançer saplanıyor. Arafat'ta, vakfe öncesi ya da sonrası bir Müslüman kardeşimin elinde sigara gördüğüm zaman çok üzülüyorum." ifadelerini kullandı.

  Erbaş, sigaranın zararları konusunda farkındalık oluşturmak adına ciddi mücadele verilmesi gerektiğine dikkati çekerek, hac ve umre organizasyonlarında sigara içmeyen personelin tercih edileceğine ilişkin kararın alınmasında vatandaşlardan gelen şikayetlerin de etkili olduğunu söyledi.

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Sigara haram #3

  VAAZ VE HUTBELERLE ANLATILACAK

  Vatandaşların, elinde sigara bulunan bir din görevlisi görmek istemediğini söyleyen Erbaş, sigaranın nasıl bir tehlike olduğunu millete vaaz ve hutbelerde anlatmaya devam edeceklerini bildirdi.

  "DİN BUNU EMREDİYOR"

  Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilen en önemli vazifenin toplumu din konusunda aydınlatmak olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı: "Milletimizi beş konuda korumamız gerekiyor. İnsanların aklını, nesli, canı, malı ve dini korumak. Şöyle bakıyorum; sigaranın cana, mala, nesle, akla ve dine zararı var çünkü bir bağımlılık meydana getiriyor. Din de bağımlılıklardan insanı uzaklaştırıyor. Zararlı olan bağımlılıklardan insanların uzak olması gerekiyor, din bunu emrediyor. Dolayısıyla bizim en önemli vazifelerimizden birisi de insana zarar veren şeylerden insanı korumak. Bu açıdan sigarayla mücadele konusunu bir vazife addediyoruz."

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Sigara haram #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir