Euro
10.0681
0%
Dolar
8.4709
0.18%
Altın
498.14
0.19%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
333.969
-2.52%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Diyanet kurban organizasyonu yaptı

  Türkiye Diyanet Vakfı, vekaletle kurban kesim organizasyonu kapsamında yurt içinde 160, yurt dışında 500 merkezde kurban kesecek.
  • 31.08.2014 - 13:12
  Diyanet kurban organizasyonu yaptı

  Diyanet kurban organizasyonu yaptı #1

  Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, İslam dinindeki ibadetlerin bir yandan Allah'a yaklaştırırken diğer yandan pek çok güzelliği de bünyesinde barındırdığını söyledi. Kurban ibadetinin de çok sayıda hikmete sahip olduğunu belirten Bilgin, "Kurban ibadeti, toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tuttuğu gibi bayram yapamayanları bayram sevincine ortak ederek sosyal adaletin gerçekleşmesine önemli derecede katkıda bulunmaktadır" dedi.

  150 BİN HİSSE KURBAN DAĞITIMI PLANLANIYOR

  Kurban ibadetinin, malını Allah rızası için harcama ve bireyde paylaşma bilincini de geliştirdiğini dile getiren Bilgin, "Kurban, bireylerin ihtiyaç sahibi insanlara yaklaşmasına vesile olmaktadır. Sadece akrabaları, komşuları ve dostları değil, yeryüzündeki bütün kardeşlerimizi birbirine yakınlaştırmanın yanı sıra Afrika'dan Asya'ya, Uzakdoğu'dan Güney Amerika'ya, adını bile duymadığımız ülkelerde hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize uzattığımız bir yardım eline vesile olan bir ibadettir" diye konuştu. "150 bin hisse kurban dağıtımını planlıyoruz" Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak dini esaslara uygun, güven ve emanete riayet şiarıyla her yıl vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bilgin, geçen yıl vekaleten kesilen kurbanların bir bölümünün yurt genelinde dağıtıldığını, geri kalanların ise yurt dışında açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun yaşandığı bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını ifade etti.

  TÜRKİYE MAZLUM COĞRAFYALARDA UMUT IŞIĞI OLACAK

  Geçen sene başta Afrika, Afganistan, Pakistan, Arakan olmak üzere 55 ülkede, 165 bölgede 89 bin 362 hisse kurbanın kesilerek etlerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığı bilgisini paylaşan Bilgin, şunları kaydetti: "Bu yıl da vatandaşlarımızın desteğiyle Türkiye'nin mazlum coğrafyalarda ümit ışığı olacağına inanıyoruz. TDV olarak 2014 yılı kurban organizasyonu kapsamında gelmesi beklenen kurban vekaletlerine göre, 150 bin hisse kurban dağıtımını planlıyoruz. Yurt dışında 61 ülke ve bu ülkelerin toplamda 500 bölgesinde Türkiye'den görevlendirilecek yaklaşık 200 personelimiz ve gönüllülerimizle birlikte kurban kesim ve dağıtımı yapacağız. Yurt içinde ise il ve ilçelerdeki yaklaşık 160 merkezde kurban kesim ve dağıtımını gerçekleştireceğiz. Vakfımız yurt içinde 575 lira, yurt dışında 400 lira olarak vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini belirledi. Vatandaşlarımız, 'www.diyanetvakfi.org.tr' adresinden online bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimiz, cami görevlilerimiz, PTT şubeleri, bankalar aracılığıyla vekalet yoluyla kurban organizasyonuna katılıp, vekalet yoluyla kurbanlarını kestirebilecek. Ayrıca 0312 416 90 00 çağrı merkezini arayarak kurban bağışında bulunabilecekler.''

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir