Euro
15.4375
-0.91%
Dolar
13.692
-0.77%
Altın
784.11
-0.65%
Borsa
1.952
1.26%
Bitcoin
720.556
3.83%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  Diyarbakır'da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor

  Hevsel Bahçeleri'nin yakınına dökülen hafriyatın yol açtığı kirlilik, gözler önüne serildi.
  • DHA
  • 18.05.2020 - 09:14
  Diyarbakır'da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor

  UNESCO'nun miras listesindeki Hevsel Bahçeleri'nde, istenmeyen görüntüler ortaya çıktı.

  Diyarbakır'ın tarihi surlarıyla birlikte, 2015 yılında Türkiye'nin 14'üncü miras alanı olarak Dünya Mirası Listesi'ne eklenen Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısına dökülen hafriyatla kirletiliyor.

  Çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapan Hevsel Bahçeleri, Almanya'nın Bonn kentinde 2015 yılında gerçekleştirilen 39'uncu UNESCO Dünya Mirası Komitesi Toplantısı'nda, kentteki tarihi surlar ile Türkiye'nin 14'üncü miras alanı olarak Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alındı.

  MOLOZ YIĞINLARI DÖKÜLDÜ

  Ancak tarihi bahçeler, uyarılara aldırış etmeyen kişiler tarafından dökülen hafriyat nedeniyle kirletiliyor.

  Kıyısından Dicle Nehri'nin geçtiği bahçelerdeki farklı birçok noktada dökülen moloz yığınları, bölgedeki kirliliği gözler önüne seriyor.

  Diyarbakır da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor #1

  YASAĞA RAĞMEN...

  Bahçelerin, yoğunlukta kullanılan girişi olan Keçi Burcu'ndan geçen yolun kenarına konulan 'Hafriyat dökmek yasaktır' yazılı uyarı tabelasına rağmen Hevsel'e hafriyat dökülmesi, doğa harikası bölgede kirliliğe nedeni oluyor.

  Dicle Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ahmet Kılıç, bütün uyarılara rağmen Hevsel'e hafriyat ve moloz dökülmesinin çok üzücü olduğunu söyledi.

  Diyarbakır da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor #2

  "ÜZÜCÜ BİR DURUM"

  Kılıç, hafriyat dökülen bölgenin genişlemesiyle tarihi bahçelerin, Kültür Mirası Listesi'nden çıkarılabileceğini belirterek, önlem alınmasını istedi ve şunları söyledi:

  "Hevsel Bahçeleri, UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor. Oldukça önemli bir yer. Burada kuşlar, memeli hayvanlar, çeşitli böcekler, salyangozlar, bulunuyor. Sürüngenlerin yanı sıra mekan da çok önemli. Üzülerek duyuyoruz, koruma altındaki bölgeye hafriyat dökümü var. Bu oldukça üzücü bir durum.

  Diyarbakır da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor #3

  "BURASINI TORUNLARIMIZA BIRAKACAĞIZ"

  Ben eminim yetkililer bundan haberdar değildir. Haberdar olursa bunu kesinlikle engellerler. Toplumun büyük bir kesimi zaten buraya sahip çıkıyor. Muhtemelen kendini bilmezlerin veya ucuza işi getirmeye çalışan birkaç kişinin döktüğü malzemedir. Ama burası bize torunlarımıza bırakacağımız emanettir. Burayı korumamız lazım. Hafriyat buranın doğal yapısını burada yaşayan ve üreyen canlıları olumsuz etkilemektedir.

  Diyarbakır da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor #4

  MİRAS LİSTESİNDEN ÇIKARILMA TEHLİKESİ

  Eğer bu genişlerse, listeden çıkma durumunda bile kalabiliriz. Hal bu ki ülkemizin UNESCO ile iş birliği var. Dünya ile iş birliği var. Bizim bunu korumamız lazım. Her vatandaşımıza bu konuda görev düşüyor. Hemşehrilerimizden beklentilerimiz o dur ki, bu gibi ihmalkar davranışlar ya da suiistimaller varsa bunu ilgili yerlere bildirmeleridir."

  Diyarbakır da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor #5

  Diyarbakır da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor #6

  Diyarbakır da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor #7

  Diyarbakır da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor #8

  Diyarbakır da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor #9

  Diyarbakır da UNESCO mirası, moloz yığınıyla kirletiliyor #10

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir