Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
579.951
-1.70%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C

  Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden Mursi açıklaması

  Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği, Muhammed Mursi'nin vefatına ilişkin, "Mursi ölmedi! Azgın bir grup tarafından yavaş yavaş öldürüldü" ifadelerini kullandı.
  • AA
  • 17.06.2019 - 22:07
  • Güncelleme : 17.06.2019 - 22:07
  Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden Mursi açıklaması

  Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından hayatını kaybeden Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için "Ölmedi, yavaş yavaş öldürüldü." değerlendirmesinde bulundu.

  Dünya Müslüman Alimler Birliği nden Mursi açıklaması #1

  "MURSİ ÖLMEDİ, ÖLDÜRÜLDÜ"

  Karadaği, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Mursi ölmedi! Azgın bir grup tarafından yavaş yavaş öldürüldü. Allah bize yeter. O ne güzel vekildir. Hakların zayi olmayacağı bir yere gitti. Kendisine zulmedenleri ve katillerini kudretli ve güçlü olan Allah'a şikayet edecek." ifadelerini kullandı.

  Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği, ayrıca akan kanların boşa gitmeyeceğini belirtti.

  Dünya Müslüman Alimler Birliği nden Mursi açıklaması #2

  KATAR VE MALEZYA'DAN BAŞSAĞLIĞI

  Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Mursi'nin vefatından büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Katar Emiri Al Sani, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Eski Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi'nin ani ölüm haberini, son derece üzüntüyle karşıladık. Ailesi ve kardeş Mısır halkına başsağlığı diliyoruz. Allah'tan geldik, Allah'a döneceğiz." ifadelerini kullandı.

  Dünya Müslüman Alimler Birliği nden Mursi açıklaması #3

  Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatının ardından Malezya hükümetinden, taziye mesajları yayınlandı. Malezya Başbakan Yardımcısı Wan Azizah Wan İsmail, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, Mursi'nin vefatını demokrasi için büyük kayıp olarak niteleyerek, "Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş beşinci cumhurbaşkanı Mursi'nin vefatından ötürü çok üzgünüm." ifadelerini kullandı.

  Wan Azizah, Mursi'nin ailesine ve Mısır halkına başsağlığı diledi.

  KARADAVİ'DEN TAZİYE MESAJI

  Dünya Müslüman Alimler Birliğinin eski başkanı Yusuf el-Karadavi, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında Mursi'yi, "halkın hür iradesiyle seçilen ilk cumhurbaşkanı" şeklinde nitelendirdi.

  "Mursi, sabrederek ve maruz kaldığı sıkıntıların karşılığını Allah'tan bekleyerek vefat etti." ifadesini kullanan Karadavi, "Allah'ım onu razı olduğun ve senden razı olan şehit bir kulun olarak kabul et." diye dua etti.

  GANNUŞİ: BÜYÜK ŞAŞKINLIK DUYUYORUZ

  Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, Hareket adına yayınladığı taziye mesajında, "Mursi, Mısır'ın önde gelen şahsiyetlerindendi ve Mısır'ın adil ve özgür seçimleriyle Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti." ifadelerini kullandı.

  Mursi'nin ailesine, sevdiklerine ve Mısır halkına başsağlığı dileyen Gannuşi, mesajına şöyle devam etti:

  "Bu acı verici hadise, Mısır'da acı çeken binlerce siyasi tutuklunun çilesine son vermek, onları serbest bırakmak ve demokratik bir siyasi hayat için farklı taraflar arasında diyaloğun başlaması adına bir çağrı olabilir."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir