Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.642
-3.18%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Faruk Çelik: Önce can mı mal mı

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Mecidiyeköy'de 10 işçinin ölümüyle ilgili yaptığı açıklamasında "Önce can mı mal mı?" diye sordu.
  • 11.09.2014 - 16:19
  Faruk Çelik: Önce can mı mal mı

  farukcelik

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Şişli'de 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciası ve iş kazalarıyla ilgili konuştu.

  "ÖNCE CAN MI MAL MI"

  Çelik, yaptığı açıklamasında ''Bizzat asansörden sorumlu olan insanlar, yetkililer var. Bizzat inşaatın teknik inşasından sorumlu görevliler var ve bunların ortasında bu olay meydana geliyor. Burada, şunu sormamız gerekiyor, önce can mı mal mı? Türkiye, bu kararı vermek durumundadır. Çağdaş ülke olacaksak 'can mı mal mı' noktasındaki kararımızı netleştirmemiz gerekiyor'' açıklamasında bulundu.

  Faruk Çelik'in açıklamalarının satır başları;

  "TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞYERLERİ"

  "İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi yapma zorunluluğu bulunan 680 bin tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinden 180 bini sözleşme yapmış, 500 bini henüz sözleşme yapmamış. Nereler bunlar, tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri? Bir yer, eğer tümden anahtar teslim, bir başkasına inşa için verilmişse sorumlu olan anahtar teslim o işi alandır.

  "BİNAYI TOKİ YAPIYORSA SORUMLULUK TOKİ'NİNDİR"

  Yer sahibinin, arsa sahibinin burada bir kusuru söz konusu değil. Binayı TOKİ yapıyorsa sorumluluk TOKİ'nindir, orada bulundurması gereken teknik tüm elemanları orada bulundurmak durumunda, o sorumluluktan TOKİ kaçamaz ama eğer siz bunu anahtar teslim bir başkasına, arsa sahibi olarak vermişseniz, o sorumluluk onu alan ve yapan firmadadır.

  "ÇOK AÇIK VE NET, ÜRETİM ZORLAMASI VAR"

  Neden oluyor bu işler? Çok açık ve net bunu görüyoruz, üretim zorlaması var. Bunun yanında maliyet zorlaması var. Siz işi daha ucuza yaptırmak için taşeronluk sistemini acımasız bir şekilde kullanarak, insanları, çalışanları adeta köleleştirerek bir uygulama içerisine girerseniz, burada maliyetin getirdiği baskılardan dolayı, çok kazanma hırsıyla bütünleşen bu anlayış, ister istemez güvenliği ikinci derecede bırakmaktadır."

  SOMA'DA MÜFETTİŞLERE SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEMESİ

  Çelik, Soma'daki madende faciadan önce teftiş yapan müfettişlere soruşturma izni verilmemesiyle ilgisi ise, ''Müfettişlerin idari olarak orada bir kusuru varsa bunlar zaten soruşturuluyor. Ama geriye dönük 2009 yılına kadar teftiş yapan tüm müfettişlerin soruşturulmasıyla ilgili izin isteniyor. 2009, 2010, 2011 yılında kaza olmamış ki o müfettişlere madalya takmamız gerekiyor o zaman. Onlarla ilgili neden soruşturma yapıyoruz Burada bir adres sıkıntısı var'' değerlendirmesinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir