Petrol
91.65
3.14%
Euro
18.5294
1.66%
Dolar
18.5836
0.18%
Altın
1.03
1.62%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
373.397
2.07%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Gaziantep'te, annesiz kuzular eşek sırtından besleniyor

  Annesi olmayan veya birden fazla kardeşi bulunan kuzular, eşeğin sırtına asılan özel biberonlarla beslenerek hayata tutunuyor.
  • İHA
  • 11.05.2020 - 12:54
  • Güncelleme : 11.05.2020 - 12:54
  Gaziantep'te, annesiz kuzular eşek sırtından besleniyor

  Gaziantep'in İslahiye ilçesinde annesiz kuzular ya da ikiz veya daha fazla doğum yapmış koyunların yavruları, miryah olarak bilinen özel yöntem ile beslenip bakılıyor.

  EŞEK SIRTINDAN BİBERONLARLA BESLENİYORLAR

  Sıpa olarak bilinen eşek süslenerek, boynuna çan takılıyor. Sırtından sarkıtılan özel biberonlarla kuzuları besleyen eşek, yavrulara annelik yapıyor. Kuzular ise sırtından beslendikleri eşeği anneleri gibi görüyor ve ölene kadar peşinden ayrılmıyor.

  Bu yıl 30 kuzuya miryah yöntemiyle bakan Batuhan Yıldırım, hayvanların yüzde 80'inin sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü belirtti.

  Gaziantep'te, annesiz kuzular eşek sırtından besleniyor ViDEO

  "ÖKSÜZ KALAN YAVRULARI YAŞATIYOR"

  Eşeğin sonraki yıllarda bu kuzulara öncülük ettiğini de belirten Yıldırım, "Bu yöntem ile hem öksüz kalan yavruları yaşatmaya çalışıyor hem de işletmemizi kâr ettiriyoruz. Çünkü bu yöntemle ileri ki dönemlerde eşek, kuzuluktan çıkan ve koyun olan hayvanlara öncülük etmeye devam ediyor. Böylelikle normalde bin baş sürü için iki çobana ihtiyaç kalmıyor. Tek çoban bu kadar hayvanı yayılıma çıkartabiliyor. Tabii eşeği küçük yaşta sıpa olduğu dönemde alırsanız, koyun ve kuzulara uyum sağlayabiliyor ve anneleri gibi davranabiliyor." diye konuştu.

  Miryah kültürünün Suriye'ye ait olduğunu da belirten Batuhan Yıldırım, Türkiye'nin özellikle sınır bölgelerinde bu kültürün benimsenerek, yaygınlaşmaya başladığını da belirtti.

  Gaziantep te, annesiz kuzular eşek sırtından besleniyor #1

  Gaziantep te, annesiz kuzular eşek sırtından besleniyor #2

  Gaziantep te, annesiz kuzular eşek sırtından besleniyor #3


  Görüş Bildir