Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
588.100
0.36%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Gökçeada'da sel baskını

  Gökçeada'da su taşkınının yol açtığı sel nedeniyle ilçe merkezinin cadde ve sokakları sular altında kaldı, birçok ev ve işyerini su bastı.
  • 26.01.2015 - 09:00
  Gökçeada'da sel baskını

  Gökçeada da sel baskını #1

  Geçtiğimiz yıl 2 Mayıs gecesi, yaklaşık 4 saat süreyle etkili olan kuvvetli yağmur nedeniyle ilçe merkezinden geçen Çınarlı Deresi'nin taşması sonucu sel baskını yaşanan Gökçeada, akşam saatlerinde de buna benzer bir durumla karşılaştı.

  EV VE İŞYERLERİNİ SU BASTI

  Gökçeada'da gün boyu yağan yağmur saat 20.30 sıralarında şiddetini arttırarak sağanak yağışa dönüştü. Yarım saat devam eden sağanak sonucu ilçe merkezinden geçen Çınarlı Deresi, yükseklerden gelen yağmur suları nedeniyle yine taştı. Dere yatağını aşan çamurlu yağmur suları, İlçe merkezindeki sokak ve caddeleri sular altında bıraktı, birçok ev ve işyerini de su bastı.

  Gökçeada da sel baskını #2

  Gökçeada'da sel baskını Video

  "10 DAKİKA DAHA DEVAM ETSEYDİ..."

  Derenin taşması nedeniyle sel sularının birden geldiğini anlatan vatandaşlar, yollardaki yağmur suyu yüksekliğinin 30-40 santimi bulduğunu, arabaların kapı hızasını aştığını belirttiler.

  Park halindeki arabalarının kapılarını açıp binmeye dahi zaman bulamadıklarını belirten vatandaşlar, “Şiddetli sağanak 10 dakika daha davam etseydi Ada bir öncekinden daha büyük bir felaketi yaşayabilirdi. Neyse ki şiddetli yağış bu kez kısa sürdü ve zarar da geçen yılki sele oranla daha az oldu" dedi.

  ÇALIŞMALAR BAŞLADI

  Yağmurun şiddeti azaldıktan sonra Gökçeada Belediyesi'ne bağlı ekipler, yağmur sularının yollara taşıdığı çamurları temizlemeye başladı. Sel suları nedeniyle yolların zarar gören bölümleri onarılmaya başlandı. Gökçeada'nın MHP'li Belediye Başkanı Ünal Çetin, geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketinin ardından yaz aylarında Çınarlı Deresi yatağını temizlediklerini ve bu akşamki yağmurda dere yatağının çalıştığını söyledi.

  Gökçeada da sel baskını #3

  Buna rağmen Çınarlı Deresi'nin mevcut iklim koşullarıyla kuvvetli sağanak yağışları kaldırmadığına dikkat çeken Başkan Çetin, “Bu akşamki yağmurda dere yatağı çalıştı. Ancak dere yatağı yükseklerden gelen yağmur sularını taşıyamadığı için taşan yağmur suları İlçe Merkezine aktı. Neyse ki bu kez fazla zarar meydana gelmeden yaşanan olumsuzluğu atlattık. İlçe merkezinden sadece Çınarlı Deresi geçmiyor. İki ayrı dere daha var. DSİ'nin sorumluluk sahasındaki dere yataklarının kısa sürede ıslah edilmesi gerekiyor" dedi.

  Gökçeada da sel baskını #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir