Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
765.569
-2.72%
14ºC
İstanbul
Bulutlu 14 C

  Gölköy ilçesinde bugüne kadar korona vakası çıkmadı

  Akdeniz Üniversitesi'nce çıkarılan 'Yaşlanma Atlası'nda, Türkiye’de en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yer olarak gösterilen Ordu'nun Gölköy ilçesi sakinleri, sağlıklı beslenerek virüsten korunuyor.
  • DHA
  • 13.05.2020 - 14:37
  • Güncelleme : 13.05.2020 - 14:37
  Gölköy ilçesinde bugüne kadar korona vakası çıkmadı

  Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü'nce çıkarılan 'Türkiye'nin Yaşlanma Atlası'nda, Ordu'nun Gölköy ilçesi, ülkedeki en uzun ömürlü ve sağlıklı insanların yaşadığı 10 yer arasında gösterildi.

  Ortalama yaşam süresi 82 yıl olarak belirlenen ilçede, birçok üniversiteden akademisyen de araştırmalar yaptı. İlçede 70- 80 yaşındaki kişilerin çoğu halen bağ bahçe işlerinde çalışırken, tükettikleri organik yiyecekleri de kendileri yetiştiriyor.

  SAĞLIKLI BESLENİYORLAR

  Kendi bahçelerinde yetiştirdikleri organik sebze ve meyveleri tüketen ilçe halkı;  süt, yoğurt, bal gibi ürünlerle beslenerek bağışıklık sistemlerini güçlü tutuyor.

  Gölköy ilçesinde bugüne kadar korona vakası çıkmadı #1

  İL DIŞINDAN GELEN BİR KİŞİDE ÇIKTI, O DA İYİLEŞTİ

  Gölköy sakinleri arasında koronavirüs vakasına rastlanılmazken, evlerinde kalanlar kendilerini de izole ediyor. İlçede sadece il dışından gelen bir kişide koronavirüs tespit edilirken, kent merkezindeki hastanede tedaviye alınan kişi, kısa sürede sağlığına kavuştu.

  KORONAVİRÜSE RASTLANILMADI

  Gölköy Belediye Başkanı Fikri Uludağ, 12 aydır ilçede bulunan herhangi bir kişide koronavirüse rastlanılmadığını açıkladı. Yerli halkta virüse rastlanılmamasının sebebini organik beslenmeye bağlayan Uludağ, “Bizim insanlarımız organik olarak bağda, bahçede yetiştirdikleri ürünleri tükettikleri için sağlıklı ve uzun ömürlü yaşıyorlar. Şu anda ilçemizde yerleşik yaşayanların tamamının evinde, kıştan kalma elinde birçok organik yiyeceği var. Bugün armut pekmezi, turşusu, marulu, ısırganı, karalahanası, mısırı zaten evlerinde hazır. Bunlar yazın hazırlanıp, kışın tüketildiği için sağlıklı ve uzun ömürlü oluyoruz.” dedi.

  Gölköy ilçesinde bugüne kadar korona vakası çıkmadı #2

  “ORGANİK YAŞIYORUZ, VİRÜS BİZE BULAŞMAZ”

  İlçe sakinleri de sağlıklı yaşamlarının organik beslenmeyle bağlantısı olduğunu belirtti. Sevim Erdoğan, yiyecekleri sebzeyi kendi bahçelerinde organik olarak ürettiklerini belirterek, “Biz yiyeceğimiz ürünleri bahçemizde kendimiz yetiştiriyoruz. O yüzden organik yaşıyoruz. Bu nedenle bize virüs bulaşmaz.” diye konuştu.

  Nihat Erdoğan ise organik beslenerek koronavirüsten korunduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

  “Biz Gölköy'de koronavirüs için dikkat ediyoruz. Organik besleniyoruz. Süt, yoğurt gibi ürünlerin yanı sıra bahçemizde yetiştirdiğimiz sebzelerle de organik beslenmeye özen gösteriyoruz. Organik beslenerek koronavirüsten korunuyoruz. Bunların hepsi ilaçsız ve katkısız olarak yetişiyor. Uzun yaşamanın sırrı yaşadığınız çevreyle alakalı. Yeşili bol, havası ve suyu temiz. Bağımızda bahçemizde olan, ormanların kenarlarında yetişen galdirik, gabalak, cacık, mendek gibi sebzeleri toplayarak, tamamen organik ürünlerle hayatımızı sürdürüyoruz.”

  Gölköy ilçesinde bugüne kadar korona vakası çıkmadı #3

  “VİRÜS VAKASI OLMADIĞI İÇİN İSTANBUL’DAN GELDİM”

  Hatice Şahin de koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul'dan memleketi Gölköy'e geldiğini söyledi. Kendi bahçelerinde organik sebze yetiştirdiklerini belirten Şahin, “Ben İstanbul'da oturuyordum. Koronavirüs salgını nedeniyle 1.5 ay önce memleketimize geldik. Burada virüs salgını olmadığı için geldik. Burada bağımızda ve bahçemizdeyiz. İstanbul'da olsaydık marketlerdeki ürünleri satın almak zorunda kalacaktık. Kendimizin üretme şansı olmayacaktı. Memleketimize gelerek, burada kendi bahçemizde sebze yetiştirip yiyoruz. Böylelikle organik ürünlerle beslenmiş oluyoruz.” diye konuştu.

  Gölköy ilçesinde bugüne kadar korona vakası çıkmadı #4

  “ORGANİK BESLENMEYİ TAVSİYE EDİYORUZ”

  Tanju Kaya ise “Uzmanlar organik beslenmeyle bağışıklığın daha güçlü olabileceğini söylüyor. Biz de bunu dikkate alıyoruz. Organik beslenerek hem koronavirüsten hem de diğer hastalıklardan korunuyoruz. Herkese de organik beslenmelerini tavsiye ediyoruz.” dedi.

  Gölköy ilçesinde bugüne kadar korona vakası çıkmadı #5

  Gölköy ilçesinde bugüne kadar korona vakası çıkmadı #6

  Gölköy ilçesinde bugüne kadar korona vakası çıkmadı #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir