Euro
10.1764
0.15%
Dolar
8.6612
-0.04%
Altın
491.56
-0.01%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
380.717
-7.55%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Görme engelliler için betimleyerek anlatan rehber

  Türkiye'nin betimlemeyle anlatım yapan sayılı rehberlerinden Özlem Yazgan, Milli Saraylar'ı gezen görme ve işitme engellileri tarih yolculuğuna çıkarıyor.
  • İHA
  • 15.01.2019 - 11:07
  • Güncelleme : 15.01.2019 - 11:07
  Görme engelliler için betimleyerek anlatan rehber

  Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 500 bin yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Milli Saraylar, engelli ziyaretçilere de kapılarını açmaya devam ediyor.

  Hem işitme hem de görme engelliler için rehberlik yapan Özlem Yazgan ise özellikle Türkiye’de sayılı insanın başardığı betimlemeli anlatım yöntemiyle, görme engellilerin tarihi yerinde öğrenmesini sağlıyor.

  Görme engelliler için betimleyerek anlatan rehber #1

  HER AYIN İKİNCİ PAZARTESİ ENGELLİ ZİYARETÇİLERE ÖZEL TURLAR

  Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 500 bin ziyaretçiyi ağırlayan Milli Saraylar, engelli vatandaşlar için kapılarını açmaya devam ediyor.

  Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı bulunan Dolmabahçe Sarayı’nda her ayın ilk pazartesi günü, Beylerbeyi Sarayı’nda ise her ayın ikinci pazartesi günü engelli ziyaretçilere yönelik özel turlar gerçekleştiriliyor.

  Görme engelliler için betimleyerek anlatan rehber #2

  ADETA TARİHİ BİR YOLCULUK

  Bu kapsamda engelli vatandaşlardan oluşan gruplar, saraylarda hem betimleme hem de işaret dili anlatımı ile adeta bir tarih yolculuğuna çıkıyor.

  Özellikle Türkiye’nin sayılı betimleme yöntemiyle anlatım yapan rehberlerinden Özlem Yazgan, engelli vatandaşların tarihi yerinde öğrenmesini sağlıyor. İşitme engelli kardeşi vasıtasıyla öğrendiği işaret dili ile yetinmeyen Yazgan, betimleme yöntemini de öğrenerek, Milli Saraylar'ın en özel ve özenli turlarını gerçekleştiriyor.

  Görme engelliler için betimleyerek anlatan rehber #3

  "HEM İŞİTME HEM DE GÖRME ENGELLİLERE UYGUN FORMAT"

  Görme engelli bir arkadaşının yaptığı ziyarette, kendisine sorduğu sorulardan ötürü betimlemeli anlatım yapması gerektiğini anlayan ve bunu gerçekleştiren sayılı rehberlerden Özlem Yazgan, “2016 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda işaret dili rehberi olarak başladım. 2017 yılına kadar sadece işaret diliyle anlatımlar yapıyordum. 2017 yılında ise görme engelli bir arkadaşım vasıtasıyla betimlemeli anlatımla tanıştım. Dolmabahçe Sarayı’na bir gezi gerçekleştirdik. Bu gezi sırasında bana farklı sorular sordu. Bir objenin ne kadar uzaklıkta olduğu, boyunun kendi boyundan uzun olup olmadığı gibi sorular sorduğunda, betimlemeli anlatım yapmamız gerektiğine karar verdim. Hem görme engellilerin hem de işitme engellilerin en temel sorunu kendilerine uygun formatta hazırlanmamış bilgiye ulaşma sorunu ki, biz Dolmabahçe Sarayı’nda bu sorunu ortadan kaldırıyoruz. Kendilerine uygun olan formatta bir gezi düzenliyoruz. Dolmabahçe Sarayı’na hem işitme hem de görme engelliler geldiğinde istedikleri bilgiye ulaşabilirler.“ ifadelerini kullandı.

  Görme engelliler için betimleyerek anlatan rehber #4

  VATANDAŞLARI MUTLU ETTİ

  Daha önce hiç betimleme yöntemiyle gezi yapmadığını söyleyen görme engelli Bekir Aydın, “İlk defa böyle betimlemeli bir gezi yapma fırsatı buldum. Daha öncesinden de zaten Dolmabahçe Sarayı ile alakalı gerek ailemin gerekse burayı ziyaret eden kişilerin anlatımlarıyla kendime bir şeyler katmıştım. Ama ilk defa bu şekilde betimlemeli olarak gezme fırsatını buldum. Ecdadımızın bizlere bıraktığı bu eserleri yerinde görmek, gerçekten mutluluk verici. Ulu önderimizin de son günlerini burada geçirmesi ve onun da hatıralarının bu şekilde canlandırılması ve bizlere betimlemeli olarak anlatılması gerçekten takdire şayan.“ diye konuştu.

  Görme engelliler için betimleyerek anlatan rehber #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir