Euro
10.3906
0.47%
Dolar
8.709
1.08%
Altın
496.32
-1.14%
Borsa
1.414
-1.2%
Bitcoin
334.055
0.92%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Gözleri görmeyen geyik ameliyat edildi

  Afyonkarahisar'da gözleri görmeyen 2 aylık kızıl geyik yavrusuna katarakt ameliyatı yapıldı.
  • AA
  • 21.09.2017 - 12:33
  Gözleri görmeyen geyik ameliyat edildi

  Afyonkarahisar'da gözleri görmediği için doğumdan sonra annesinden ayrı kalan ve vatandaşlar tarafından bulunan 2 aylık kızıl geyik yavrusu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez'inde ameliyat edildi.

  Gözleri görmeyen geyik ameliyat edildi #1

  Ameliyatı gerçekleştiren Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamuran Pamuk, operasyonun Türkiye'de bir geyiğe yapılan ilk katarakt ameliyatı olduğunu bildirdi.

  "HER İKİ GÖZDE DE KATARAKT VARDI"

  Kataraktın, yaban hayvanlarında çok nadir görülen bir hastalık olduğunu dile getiren Pamuk, "Kedi köpeklerde rutin olarak yapılmakta ama yaban hayatında, vahşi hayvanlarda ilk defa karşılaştığımız bir vaka. Her iki gözde de katarakt vardı. Doğuştan iki gözü de katarakt olan bir kızıl geyik yavrusu. Bir gözünün ameliyatını yaptık. Diğer gözü ise yaklaşık bir ay sonra ameliyat edilecek." ifadelerini kullandı.

  Gözleri görmeyen geyik ameliyat edildi #2

  Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten Pamuk, ilerleyen süreçte geyik yavrusunun iki gözünün de normal şekilde görmesini umut ettiklerini aktardı.

  Gözleri görmeyen geyik ameliyat edildi #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir