Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
717.688
3.79%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Hava yolu şirketlerinden yolculara uyarı: Erken gelin

  Yaz dönemi yoğunluğuna OHAL de eklenince, Atatürk Havalimanı'nda yoğunluk yaşanıyor.
  • 25.07.2016 - 17:26
  Hava yolu şirketlerinden yolculara uyarı: Erken gelin

  Hava yolu şirketlerinden yolculara uyarı: Erken gelin #1

  Sınır kapılarında darbecilerin kaçmaması için alınan güvenlik önlemleri dahilinde yapılan uygulamalarla kamu görevlilerinin sahip olduğu yeşil ve resmi hizmet için kullanılan gri pasaportu bulunanlar için değişiklikler getirilmişti. Bu değişiklikler sonrası yeşil ve gri pasaport sahipleri, vize ihlal ofisinde polise gerekli evrakları sunduktan sonra pasaport kontrolünden geçiyor. Yaz sezonunda yolcu yoğunluğu da eklenince pasaport kontrolünden bu tür pasaport sahiplerinin geçmesi de zaman alıyor. Havayolu şirketleri ve ilgili kurumlar yolcuların havalimanına erken gelinmesini istiyor.

  RUTİN KONTROLLER SÜRÜYOR

  Yurt dışına çıkışlarda şu an bir değişikliğin olmadığını kaydeden Atatürk Havalimanı pasaport polisi Ahmet Uçar, şunları söyledi: "Yolcularımızdan yeşil, gri pasaport hamili devlet memurlarımızın evrakları resmi yazıları tamamsa bize verdikten sonra üç ile beş dakika içerisinde çıkışına herhangi bir engel yoksa izin veriyoruz. Rutin kontroller devam ediyor. Bütün personelle hizmet vermekteyiz. Sadece yolcularımızdan isteğimiz, evraklarını eksiksiz, yani bakanlığın belirttiği gibi bize getirmeleri. Pasaportunda veya evraklarında eksik, yanlış olduğu taktirde düzeltene kadar beklediği için bu geçen zaman aşımından biz sorumlu değiliz. Umumi pasaportlu olup Kıbrıs ve Gürcistan’a çıkacak olan devlet memurlarımız ise bazı kurallara tabi. O kurallar ise yeşil ve gri pasaport hamili olan yolcularımızın tabi olduğu kurallarla aynıdır.

  3 SAAT ÖNCEDEN LİMANDA OLMALARI GEREKİYOR

  Yani çalıştığı kurum üzerinden alacağı izin yazıyla çıkabiliyor. Havalimanımızın genelde yoğun olduğu günler ve saatler vardır. Yoğun olduğu ana denk gelen yolcularımız, yoğun olması bizim mesuliyetimiz de değil. Yoğun olur ama biz beklettiğimiz için değil. O gün yurt dışına çıkış yapan yolcu sayısında yoğunluk olduğu içindir. Bizim onları beklettiğimizden dolayı bir yoğunluk söz konusu değil. Yolcuların üç saat öncesinden limanımızda olmaları gerekmektedir. Bu kontrollere tabi tutulacak yolculardan bahsetmiyorum. Normal umumi pasaportu olup da Kıbrıs’a gitmeyen devlet memuru olmayan bir şahıs bile, minimum üç saat öncesinden burada olmak zorunda. Üç saat öncesinde burada olursanız burada herhangi bir zaman kaybına uğramanız, uçağınızı kaçırmanız söz konusu değil."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir