Petrol
91.53
-0.29%
Euro
18.4347
-0.60%
Dolar
18.5779
0.04%
Altın
1.021
-0.89%
Borsa
3489
0.00%
Bitcoin
375.027
0.50%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Hemşehrileri ve akrabaları Boris'i köyüne çağırdı

  İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson'ın Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı Kalfat köyünde yaşayan akrabaları, Johnson'ı köyüne davet etti.
  • AA
  • 28.09.2016 - 11:54
  Hemşehrileri ve akrabaları Boris'i köyüne çağırdı

  Hemşehrileri ve akrabaları Boris i köyüne çağırdı #1

  Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Johnson, dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüş, ardından ortak basın toplantısı düzenlenmişti. Johnson, basın toplantısının ardından bakanlıktan ayrılacağı sırada, bir gazetecinin "Çankırılı mısınız?" sorusuna "Kalfat" yanıtını vermişti.

  HEMŞEHRİLERİ VE AKRABALARI BORİS'İ BEKLİYOR

  İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapan ve İstiklal Mücadelesi'ne karşı tavrıyla bilinen, Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı Kalfat köyünden Ali Kemal'in torununun oğlu. Hemşehrileri ve akrabaları, Johnson'ın, dedesinin köyünü ziyaret etmesini bekliyor.

  KÖY MUHTARI: BİRÇOK AKRABASI TÜRKİYE'DE YAŞIYOR

  Kalfat köyünün muhtarı Adem Karaağaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Johnson'ı Londra Belediye Başkanlığı döneminden bu yana takip ettiklerini söyledi.

  Köyde birçok kişi ile Johnson'ın akrabalığı bulunduğunu ifade eden Karaağaç, "Johnson'ın Kalfat'tan ayrılıp İstanbul'a giden dedesi Mumcu Ahmet Efendi, Ali Kemal'in babasıdır. Mumcu Ahmet Efendi ile benim dedem amca çocukları. Birçok akrabası şu anda Türkiye'nin farklı yerinde yaşamaya devam ediyor." dedi.

  Hemşehrileri ve akrabaları Boris'i köyüne çağırdı VİDEO

  "BABASI BU TOPRAKLARIN İNSANIYDI"

  İngiltere Dışişleri Bakanı'nın Türk kökenli olmasından duydukları mutluluğu dile getiren Karaağaç, "Ali Kemal bu toprakların insanıydı. Osmanlı Devleti'nde önemli görevlerde bulunmuş bir kişiydi. Onun torunu da önemli görevlerde bulunuyor. Kendisini tebrik ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

  Hemşehrileri ve akrabaları Boris i köyüne çağırdı #2

  "BORİS'İ MUHTAR VE AKRABASI OLARAK KÖYÜMÜZE DAVET EDİYORUM"

  İngiltere Dışişleri Bakanı'nı köylerine davet eden Karaağaç, "Johnson'ı muhtar ve akrabası olarak köyümüze davet ediyorum. Onu bu köyde ağırlamak istiyoruz." diye konuştu.

  Köy sakinlerinden Satılmış Karatekin ise Johnson'ın dedesi ile babaannesinin amca çocukları olduğunu belirtti. Akrabaları olarak İngiltere Dışişleri Bakanı'nı köylerinde ağırlamak istediklerini bildiren Karatekin, "Johnson'ı Türkiye'den ayrılmadan önce köyümüze bekliyoruz. Akrabaları ile tanışmasını istiyoruz. Onu burada ağırlamak istiyoruz" ifadesini kullandı.

  Karatekin, Johnson ile aynı aileden gelenlerin yaşadığı evleri göstererek, "Johnson'ın dedelerinin kaldığı yerde şimdi akrabaları tarafından yeni evler yapıldı. Kendisinin burayı ziyaret edip arazilerini görmesini istiyoruz." dedi.

  Hemşehrileri ve akrabaları Boris i köyüne çağırdı #3

  Boris Johnson nerelisiniz sorusunu cevapladı haberiHemşehrileri ve akrabaları Boris i köyüne çağırdı #4

  Görüş Bildir