Petrol
113.63
-0.16%
Euro
17.5363
0.00%
Dolar
16.8001
-0.16%
Altın
976.16
-0.17%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
343.016
5.60%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  İletişim Başkanı Altun'dan Turgut Reis paylaşımı

  Fahrettin Altun, Turgut Reis'in türbesinin Türk-Libya dostluk tarihinin ortak anıtı olduğuna dikkat çekti.
  • AA
  • 15.08.2020 - 13:03
  İletişim Başkanı Altun'dan Turgut Reis paylaşımı

  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından Turgut Reis paylaşımında bulundu.

  Altun, paylaşımında, "Bundan tam 469 yıl önce bugün, Osmanlı donanmasının şanlı komutanlarından Turgut Reis Trablus'u kuşatmış, bir gün sonra yani 15 Ağustos 1551'de ise Trablus'u teslim almıştır. Bugün Turgut Reis'in Trablus'taki türbesi Türkiye-Libya dostluğunun ve kardeşliğinin nişanesidir." ifadelerine yer verdi.

  Fahrettin Altun'un paylaşımında yer verdiği videoda, tarihi unutan siyasetçinin pusulasız gemi kaptanına benzediği belirtildi.

  "TÜM AKDENİZ'E KORKU SALDI"

  Osmanlı Devleti'nin 16. yüzyılda karalarda olduğu gibi denizlerde de çok kudretli olduğunun anımsatıldığı videoda, "Osmanlı denizcileri Cezayir, Libya ve Tunus başta olmak üzere Akdeniz'in her bölgesinde haçlı kuvvetlerine karşı sayısız zaferler elde etmişti. Osmanlı denizcileri arasında en önemli isimlerden biri Turgut Reis'ti. Avrupalılar, tüm Akdeniz'e korku salan Turgut Reis'e Dragut yani 'ejderha' adını vermişlerdi." ifadelerine yer verildi.

  İletişim Başkanı Altun'dan Turgut Reis paylaşımı ViDEO

  İletişim Başkanı Altun dan Turgut Reis paylaşımı #1

  32 YILLIK MÜCADELE

  Trablus'un İmparator Şarlken tarafından işgal edilmesinden sonra, Osmanlı'nın şehrin bağımsızlığı için durmaksızın akınlar düzenlediği vurgulana videoda, 32 yıl süren mücadelenin ardından Turgut Reis'in büyük bir zaferle Trablusgarb'ı, 15 Ağustos 1551'de Osmanlı topraklarına kattığı anımsatıldı.

  Trablusgarp Fatih'i Turgut Reis'in şehrin valiliğine getirildiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "NEDEN LİBYA'DAYIZ SORUSUNUN EN ANLAMLI CEVABI"

  "Ülkenin sahil kısmıyla çöl bölgesini sosyal, siyasi ve ekonomik olarak birleştirdi. Kent, onun döneminde huzur ve refaha kavuştu. Trablusgarp, Osmanlı Devleti'nin ve İslam aleminin savunulması açısından Akdeniz'in en önemli ileri karakolu haline geldi. Turgut Reis 5 Ağustos 1552 tarihinde Ponza Deniz Muharebesi'nde Andrea Doria komutasındaki Cenova donanmasını yendi. Bu zaferin ardından Akdeniz Beyler Beyi ilan edildi.

  Libya ile beş asır öncesine dayanan tarihsel ve kültürel bağlarımız 'neden oradayız?' sorusunun en anlamlı cevabı niteliğinde. Türkiye'nin bölgedeki varlığı Libya halkının birlik ve bütünlüğünü korumak, bağımsızlığını ve iç barışını garanti altına almaktadır.

  Bugün Turgut Reis'in türbesi Türk-Libya dostluk tarihinin ortak anıtı olarak dimdik ayakta durmaya devam etmektedir. Doğu Akdeniz'de en büyük kıyıya sahip Türkiye'nin Akdeniz’deki teşebbüsleri, ülke çıkarları ve bölge barışının korunmasının en güçlü teminatıdır. Ruhun Şad olsun Turgut Reis."

  İletişim Başkanı Altun dan Turgut Reis paylaşımı #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir