Euro
9.7148
-0.02%
Dolar
8.1481
-0.02%
Altın
453.88
-0.04%
Borsa
1.376
-1.24%
Bitcoin
489.001
-0.67%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  İş dünyası çoban açığını Suriyelilerle kapatmak istiyor

  TİSK ile Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi'nin raporuna göre, Türkiye'deki çoban açığını Suriyeliler kapatabilir.
  • 08.12.2015 - 11:39
  İş dünyası çoban açığını Suriyelilerle kapatmak istiyor

  İş dünyası çoban açığını Suriyelilerle kapatmak istiyor #1

  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HÜGO) Suriye raporu yayınladı. Raporda Türkiye'de tercih edilmeyen çobanlık mesleği için 100 bin kişilik bir istihdam potansiyeli olduğuna dikkat çekilerek, bu potansiyelin Suriyeliler dikkate alınarak planlanabileceği vurgulandı.

  "NÜFUSLARI 3 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKABİLİR"

  Türk İş Dünyası'nın Suriyelilere bakışı ilk kez araştırıldı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezinin (HÜGO) yaptığı araştırmada ülkedeki Suriyelilerin sayısının gelecek yıllarda 3 milyonun üzerine çıkabileceği belirtildi.

  150 BİN ÇOCUK TÜRKİYE'DE DOĞDU

  Yayınlanan raporda yaklaşık 2.2 milyon Suriyelinin Türkiye'de kalıcı olacağı esas alınarak düzenlemeler yapılması gerektiği vurgulanarak, "Türkiye'de en az 300 bin kayıt dışı Suriyeli işçi çalışıyor. En az 150 bin çocuk Türkiye'de doğdu. 18 yaşından küçük 1,2 milyon Suriyeli var. Suriyelilerin mesleki niteliklerinin belirlenmesi, onlara Türkçe eğitimi ve mesleki eğitim sağlanması, Türk toplumuna uyumlarının temel şartları olarak kabul edilmeli. Suriyelilerin yasal çalışma çerçevesi ve çalışabilecekleri alanlar belirlenmeli. Hükümet, sivil toplumla birlikte çalışmalı" denildi. 12 kişilik ekip tarafından 5 ay süren çalışma sonucu hazırlanan rapor için Türkiye'ni 18 ilinde ekonomide söz sahibi olan 134 kişi ile mülakat yapıldı.

  "TÜRK EKONOMİSİNİ BOZABİLİRLER"

  Çalışmada, "Kapsamlı, bütünleşik bir plan dahilinde istihdam imkanı yaratılmaması halinde, Türkiye'deki Suriyelilerin Türk ekonomisinin ve hatta Türk sosyal yapısının dengelerini bozma ihtimalinin çok yüksek olacağı açıktır" uyarısında bulunuldu.

  "SORUNLARI ARTIRACAKLAR"

  Türkiye'deki Suriyelilerin şu anda yasal olarak istihdama dahil edilememesi nedeniyle "kayıt dışı" sorununun arttığı belirtilen araştırmada, Suriyelilerin istihdamı konusunda iş dünyasının somut önerilerine de yer verildi. Türk iş dünyasının konuya ilişkin görüşlerini ve politika önerilerini kapsamlı şekilde ilk kez ortaya koyan bu araştırmada, iş dünyasının Suriyelileri yabancı statüsünde çalıştırmanın getireceği ilave maliyetler konusunda devletin teşvik politikaları ile özendirici olmasını istediği de aktarıldı. Raporda Suriyeliler için istihdam önerileri de sıralanarak şöyle dendi:

  "TÜRKİYE'DEKİ 2 MİLYON SURİYELİNİN YALNIZCA 35 BİNİ EĞİTİMLİ"

  "Türkiye'deki Suriyeliler içinde meslek sahibi olanların oranı son derece düşüktür. Eldeki kayıtlarda yeterince titiz bir çalışma yapılıp, yapılmadığı bilinmemekle birlikte, üniversite mezunu olanların sayısı 35 bin civarında görünmektedir. 2,2 milyonluk nüfus içinde bu son derece düşük olan sayı, Suriyelilerin eğitim ve niteliksel durumları bakımından karşı karşıya olunan ciddi sorunu ortaya koymaktadır. Ancak çok düşük sayılarda da olsa nitelikli elemanların varlığı mutlaka değerlendirilmelidir.

  ÇOBANLIK YAPABİLİRLER

  Türkiye'deki Suriyelilerin istihdamı konusunda en somut önerilerden biri hayvancılık sektöründen gelmiştir. Türkiye'de 44 milyon küçükbaş, 14 milyon büyükbaş hayvan olduğunu ifade eden uzmanlar, çobanlık mesleğinin Türkiye'de tercih edilmediğini, bu nedenle de bu alanda ciddi bir açık olduğunu belirtmiştir. Bu çerçevede yaklaşık 100 bin kişilik bir istihdam potansiyelinin Suriyeliler dikkate alınarak planlanabileceğini ifade eden uzmanlar, Tarım Kredi Kooperatiflerinin "meslek eğitimi" imkanı sağlamak konusunda inisiyatif alabileceğini vurgulamaktadır. Türkiye'de gıda ve imalat sektörlerinin Suriyelilerin istihdamı için cazip alanlar olduğu görüşü de aynı uzmanlarca ifade edilmektedir".

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir