Euro
15.2339
-0.44%
Dolar
13.5100
0.02%
Altın
801.9480
0.18%
Borsa
1938
1.43%
Bitcoin
498.708
6.96%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C
  İstanbul depreminde son çeyreğe girdik

  İstanbul depreminde son çeyreğe girdik

  17 Ağustos Marmara Depremi'nin 22. yıl dönümünde Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, beklenen İstanbul depreminde son çeyreğe girildiğini ve kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması gerektiğini vurguladı.
  • DHA
  • 16.08.2021 - 22:53
  • Güncelleme : 17.08.2021 - 08:57

  Büyük kayıplara neden olan 17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden 22 yıl geçti.

  İzmit Gölcük merkezli 7,4 büyüklüğünde gerçekleşen depremde, 17 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı.

  17 Ağustos Marmara Depremi'nin 22’nci yıl dönümünde Afet Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürü ve inşaat mühendisi Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, beklenen İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  ''İSTANBUL’UN YAPI STOKU HALA S.O.S. VERİYOR''

  İstanbul depreminde son çeyreğe girildiğini vurgulayan Prof. Dr. Altan, “Çünkü 1999 depreminden sonra İstanbul’da 30 yıl içinde büyük deprem olma olasılığı yüzde 64’tür. Gölcük depreminin üzerinden 22 yıl geçti, 8 yıl kalmış. Deprem olmadan önce alacağımız en önemli önlem yapı güvenliğidir. İstanbul’un yapı stoku hala S.O.S. veriyor, çürük. Çünkü 2000 yılından önce yapılan binalar çok fazla ve o yapılarda insanlar yaşıyor.” diye konuştu.

  İstanbul depreminde son çeyreğe girdik #1

  700 BİN BİNANIN KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMESİ GEREKİYOR

  İstanbul’da 700 bin binanın kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Altan, “Şu anda 75 bin binanın kentsel dönüşümle yenilendiğini görüyoruz. Kentsel dönüşümde yerimizde sayıyoruz, ivme kazandırmak lazım. Devletimiz süreci biraz hızlandırmalı, vatandaş ise binalarını yenilemeye gitmelidir. Büyük depremin üzerinden 22 yıl geçti, yapılarımız sağlam değil. Depreme karşı dayanıklı bina sayımız az.” ifadelerini kullandı.

  İstanbul depreminde son çeyreğe girdik #2

  ''ANALİZİNİ YAPTIĞIMIZ BİNALARIN YÜZDE 95’İ ÇÜRÜK''

  Yapıların bir an evvel ya güçlendirilmesi ya da yıkılıp yeniden yapılması uyarısında bulunan Prof. Dr. Altan, “Üniversitemizin inşaat laboratuvarında deprem performans analizleri yapıyoruz. Bize Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler gibi ilçelerden gelen bina örneklerinden neredeyse yüzde 95’i çürük çıkıyor.

  Bu binalar 2000 yılı öncesinde yapılmış ve genelde 5 ilâ 9 katlı. Kişiler, özellikle 2000 yılı öncesinde yapılan binaları son çıkan deprem yönetmeliğine uygun mu diye kontrol ettirmelidir. Yoksa depremi evde karşılayamayız.” dedi.

  İstanbul depreminde son çeyreğe girdik #3

  BÜYÜKÇEKMECE, AVCILAR, PENDİK RİSKLİ İLÇELER

  Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, “Büyükçekmece’den başlayarak özellikle Avcılar, Küçükçekmece depremden en çok etkilenecek ilçelerdir. Sonra Kadıköy, Üsküdar, Kartal ve Pendik’e kadar giden güzergahta eski yapı stoku var. Fayın Adalar ve Silivri tarafında kilitlendiğini biliyoruz. Özellikle bu ilçelerde yaşayanlar yapılarını kontrol ettirsin. 2000 yılı öncesinde yapılan binaları artık silmek gerekir.” diye konuştu.

  DEPREMİN 7-7,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLMASI BEKLENİYOR

  1 milyona yakın binanın etkileneceğini söyleyen Prof. Dr. Altan, “İstanbul depreminde merkez üssünün Adalar ya da Silivri olacağını tahmin ediyoruz. Adalar’da meydana gelirse 7, Silivri’de ise 7-7,5 büyüklüğünde bekliyoruz.

  ''BÜTÜN MARMARA ETKİLENECEK''

  Bu depremden sadece İstanbul değil bütün Marmara Bölgesi etkilenecek. Yani 30 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz. 70 bin civarında binanın ağır hasar alacağını, toplamda 1 milyona yakın binanın depremden etkileneceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.


  Görüş Bildir