Euro
9.7466
0.77%
Dolar
8.0876
0.37%
Altın
460.46
0.02%
Borsa
1.377
-2.2%
Bitcoin
459.700
-0.86%
13ºC
İstanbul
Sağanak yağış 13 C

  İstanbul Üniveristesi artık vegan menü de verecek

  İstanbul Üniversitesi yemekhanelerinde verilen ortak yemeklerden şikayetçi olan veganların başlattığı kampanya, başarıya ulaştı.
  • Haber Merkezi
  • 06.04.2015 - 11:38
  İstanbul Üniveristesi artık vegan menü de verecek

  İstanbul Üniveristesi artık vegan menü de verecek #1

  İstanbul Üniversitesi, vegan (hiçbir şekilde hayvansal ürün yemeyen) ve vejeteryan (et ürünleri tüketmeyen) öğrencilerin sesini duydu.

  BEYAZIT MERKEZ BİNADA VEGAN MENÜ

  Üniversite, “Vegan/vejetaryen öğrencilerin de tercihlerine uygun beslenme hakkı var. Üniversitemizin, vegan/vejetaryen öğrencilere, akademisyenlere ve okul çalışanlarına uygun yemek sağlaması gerekmekte” diyen 299 öğrencisine, Beyazıt Merkez Bina’daki Turan Emeksiz yemekhanesinde haftanın tüm günleri öğlenleri çıkacak vegan menü uygulamasını koyarak destek verdi.

  ŞUBAT AYINDA CHANGE.ORG'DA KAMPANYA BAŞLATTI

  Vegan menüsü kampanyasını başlatan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü öğrencisi Yunus Emre Özdiyar, üniversitenin uygulamasını ve süreci Milliyet gazetesinden Seray Yalçın'a anlattı.

  Amaçlarına ulaştıklarını ve veganların da artık üniversitede tanındığını söyleyen Özdiyar, “Şubat ayında Change.org’da bir imza kampanyası başlattım, kısa sürede destek gördü. Ardından konunun muhatabı olan üniversite yönetimine yazılı bir şekilde durumu anlattım. Sonunda böyle bir uygulama biz veganlar için 1,5 ay gibi bir sürede başlatılmış oldu. İstanbul Üniversitesi rektörlüğüne ve diğer herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

  Başarıyla sonuçlanan kampanyayı anlatan Yunus Emre Özdiyar, “Üniversite yönetimi konuyla ilgilendi ve beni yemekhane müdürüne yönlendirdiler. Uygulamaya sıcak baktıklarını söylediler, gıda mühendisi ve aşçılar ile yemeklerde nelerin olup olmayacağını konuştuk. Sonuçta başarıya ulaştık. Bu veganların zaferidir” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir