Dolar
7.8781
-0.0076%
Euro
9.321
0.4905%
Altın
1910.36
0.3398%
Borsa
1210.41
0.4181%
G. Altın
482.992
0.1416%
Bitcoin
94408.55
1.791%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  İzmir'de 'Engelli Farkındalık Merkezi' açıldı

  İzmir'de engellileri, toplumun diğer kesimlerine uygulamalı olarak hissettirmek ve bilinçlendirmek için 'Engelli Farkındalık Merkezi' açıldı
  • DHA
  • 09.12.2016 - 14:13
  İzmir'de 'Engelli Farkındalık Merkezi' açıldı

  Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Merkez'de her yaştan İzmirliler görme, işitme ve ortopedik engelli alanı, tekerlekli sandalye parkuru; otizm labirenti, karanlık ev alanında engellilerin yaşadıklarını deneyimleyecek. İlk denemeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptı.İzmir de Engelli Farkındalık Merkezi açıldı #1

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik kapsamında, Türkiye'de ilk olduğu belirtilen 'Engelli Farkındalık Merkezi'ni, Olimpiyat Köyü'nde hizmete açtı.

  Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, bireysel ve toplumsal yaşamda karşılaştıkları sıkıntıları, engelleri, toplumun diğer kesimlerine de uygulamalı olarak hissettirmek amacıyla kurulan Merkezin açılış törenine hepsi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun ile çok sayıda engelli ve yakınları katıldı.

  İzmir de Engelli Farkındalık Merkezi açıldı #2

  Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, engelli dostu kent olabilmek için Büyükşehir ve ilçe belediyelerin isteği, gönüllülüğü, yer, zaman ve kaynak ayırması, uzmanlar, üniversiteler ve engelli derneklerinin de katkı vermesi gerektiğini söyledi. 

  Kocaoğlu, "Ortak akılla ortak proje, aklı ve bilimi kullanarak katılımcı yönetim anlayışıyla gerçekleşecek, herkes sahiplenecek, projenin gelişmesini devam etmesini sağlayacak. Bu projede herkese sonsuz teşekkür ediyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde ben göreve geldiğimde bir tane alçak tabanlı otobüs yoktu. Şimdi hem otobüsler, hem metro, vapurlar ve İZBAN engelli kullanımına uygun hale geldi. İşin başı eğitimdir. Eğitildiğimiz, kendimizi iyi yetiştirdiğimiz kadar, sorguladığımız kadar biliyor, farkında oluyoruz. Hele hele engelli kardeşlerimizin yaşamın bir nebze olsun kolaylaştırmak için nasıl destek olacağımızı nasıl davranacağımızı bu merkezde pratik olarak öğrenmek hepimizin görevidir" dedi.

  İzmir de Engelli Farkındalık Merkezi açıldı #3

  İzmir de Engelli Farkındalık Merkezi açıldı #4

  İzmir de Engelli Farkındalık Merkezi açıldı #5

  İzmir de Engelli Farkındalık Merkezi açıldı #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir