Petrol
112.13
-0.28%
Euro
17.3113
-0.44%
Dolar
16.6207
-0.11%
Altın
967.85
-0.53%
Borsa
239
-0.50%
Bitcoin
319.731
-4.67%
26ºC
İstanbul
Çok bulutlu 26 C

  İznik'te 600 yıllık ilk hamam çürüyor

  Osmanlı dönemine ait Orhan Gazi hamamı çürümeye yüz tutarken, yapıt madde bağımlıları ve alkol kullananlarla doldu.
  • İHA
  • 21.02.2020 - 10:13
  İznik'te 600 yıllık ilk hamam çürüyor

  Bursa'nın İznik ilçesinde, 1964 yılında Prof. Oktay Aslanapa tarafından Yenişehir Kapı mevkisindeki zeytinlikte bulunan atıl vaziyette duruyor.

  ORHAN GAZİ HAMAMI

  Bu hamam, Orhan Gazi tarafından şehre giriş hazırlığı yapan ordusu için yaptırıldı. Kilise kalıntılarının üzerine inşa edildiği düşünülen hamam, surların dışında yer alıyor. Orhan Gazi İmâret Camii ve Külliye’sinin güneydoğusunda ortaya çıkartılan hamamın zeminindeki geniş blok mermer taşlar dikkat çekiyor.

  Tarihî hamamda ayrıca, su deposu, külhan ve cehennemlik denilen bölümler de bulunuyor.İznik te 600 yıllık ilk hamam çürüyor #1

  MEZBELEYE DÖNMÜŞ

  Bu güzelliklere rağmen hamam restore edilmeyi bekliyor. Zeytinliklerin arasında tel örgülerle çevrilmesine rağmen kapısı açık olan hamam, madde bağımlıları ve alkol kullananların mekanı oldu.

  Öte yandan hamamın içi ve kazı yapılan bölümler mezbeleye dönüşmüş. Kimliği meçhul kişi veya kişiler tarafından çöp atılan hamamın durumu görenlerin içini acıtıyor. İznik te 600 yıllık ilk hamam çürüyor #2

  ASKERİ VE TOPLUMSAL ALANDA İHTİYAÇLAR İÇİN YAPTIRILMIŞ

  Sanat tarihçisi Doğan Özgün Kolaç, "Burada sadece hamam değil cami gibi yapılar da var. Bu hamam 13. yüzyılda yapıldı. İznik’in uzun süre süren fethinde Orhan Gazi’nin ordusunun konaklaması, sosyal ihtiyaçlarının karşılanması, askerlerin bakımı için bu hamam yaptırılmış." dedi.

  İznik te 600 yıllık ilk hamam çürüyor #3

  ATEŞ YAKILIP, İÇKİ İÇİLEN YER HALİNE GELMİŞ

  Kolaç,"Şu anda harabe bir şekilde gün yüzüne çıkmayı, onarılmayı ve restore edilmeyi bekliyor. İçerisinde ateş yakılmış, halı serilmiş ve koltuklar atılmış durumda. Burası bir ardiye gibi kullanılmış. Ateş yakılıp, içki içilen bir yer haline gelmiş. İznik gibi dünya çapında tanınan bir yer için bu manzara hiç hoş değil. En kısa zamanda buraya bir el atılıp, hak ettiği yere ulaşır." dedi.

  İznik te 600 yıllık ilk hamam çürüyor #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir