Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
283.500
2.83%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Kamıştan tekne Mısır'a gitmek için yola çıktı

  Alman bir arkeolog tarafından tasarlanan teknenin amacı, Mısır'a gitmeyi başararak 4 bin yıl önceki bir iddiayı ispatlamak.
  • DHA
  • 20.08.2019 - 20:31
  Kamıştan tekne Mısır'a gitmek için yola çıktı

  Alman arkeolog ve araştırmacı Domonique Görlitz, Antik Yunan  tarihçi ve yazar  Herodot'un bir yazısında bahsettiği  '4 bin yıl önce eski Mısırlı denizcilerin gemiyle Karadeniz'e ulaştıkları' iddiasını doğrulamak amacıyla Bulgaristan'dan, Mısır'ın İskenderiye kentine deniz yoluyla yolculuğa karar verdi.

  YAPIMINDA KAMIŞ VE AĞAÇ KULLANILDI

  Domonique Görlitz ve ekibi bu amaçla, Bulgaristan'ın Beloslav Gölü'nde eski Mısırlı denizcilerin kullandığı tipte, 23 metre uzunluğunda bir kamış tekne inşa etti.

  Teknenin yapımında, Bolivya'daki Titicaca Gölü'nden getirtilen Totora kamışı ve ağaç kullanıldı. Teknede, Görlitz'in yanı sıra Almanya, ABD, Bulgaristan, Bolivya ve Hollanda'dan olmak üzere 12 kişilik mürettebat yer alıyor.

  Kamıştan tekne Mısır a gitmek için yola çıktı #1

  Kamıştan tekne Mısır'a gitmek için yol çıktı VİDEO

  3 BİN KM YOL GİDECEK

  Teknenin inşasının bitmesinin ardından arkeolog Domonique Görlitz ile ekibi, 17 Ağustos'ta, İskenderiye'ye gitmek üzere Varna Limanı'ndan hareket etti. Abore 4 ismi verilen Alman bayraklı tekne, dün saat  18.30 sıralarından Karadeniz'den  İstanbul Boğazı'na giriş yaptı. Kamış tekne, bir gece  Rumeli Feneri'nde bekledikten sonra bugün saat 17.00 sıralarında hareket etti.

  Kamıştan tekne Mısır a gitmek için yola çıktı #2

  Kıyı Emniyeti botlarının da eşlik ettiği kamış tekne, İstanbul Boğazı'ndan geçerek  Marmara Denizi'ne açıldı. Çanakkale Boğazı'ndan da  geçecek olan tekne,  Yunanistan'ın Atina kentine ulaşacak. Girit Adası'na da uğrayacak olan kamış tekne, 3 bin kilometre yol katedip  Mısır'ın İskenderiye kentine ulaşmayı planlıyor.

  Kamıştan tekne Mısır a gitmek için yola çıktı #3

  Kamıştan tekne Mısır a gitmek için yola çıktı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir