Euro
15.2211
0.51%
Dolar
13.4158
0.29%
Altın
790.2860
0.04%
Borsa
1,996.20
-0.89%
Bitcoin
531.876
-6.61%
10ºC
İstanbul
Hafif yağmur 10 C

  Kırıkkale'de eşine salak diyen koca tazminat ödeyecek

  Kırıkkale'de eşinin kendisine "Salak" dediği iddiasıyla boşanma davası açan kadının talebi reddedildi. Yargıtay, hakaret eden kocanın tazminat ödemesine karar verdi.
  • 08.11.2014 - 09:51
  Kırıkkale'de eşine salak diyen koca tazminat ödeyecek

  Kırıkkale de eşine salak diyen koca tazminat ödeyecek #1

  Kırıkkale'de yaşayan R.K., eşi M.K. aleyhine boşanma davası açtı. Genç kadın, boşanma davasında, kocasının kendisine "Salak" diyerek hakaret ettiğini belirtti.

  YARGITAY, AİLE MAHKEMESİ'NİN VERDİĞİ KARARI BOZDU

  Habertürk'ten Yasemin Güneri'nin haberine göre, R.K. ayrıca eşinin bir tartışma sırasında evde bulunan düğün fotoğraflarını yırttığını iddia etti ve manevi tazminat istedi. Boşanma davasının görüldüğü Kırıkkale 1. Aile Mahkemesi, eşe "Salak" demenin ve düğün fotoğraflarını yırtmanın boşanma için yeterli delil olmadığına ve bu nedenle tazminata hükmedilemeyeceğine karar vererek davayı reddetti. Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Kırıkkale 1. Aile Mahkemesi’nin verdiği kararı bozdu.

  EŞİNE "SALAK" DİYEN KOCA MANEVİ TAZMİNAT ÖDEYECEK

  Yargıtay, aile birliğinin temelinden sarsıldığını belirterek çiftin boşanması yönünde hüküm kurulmasına karar verdi. Yargıtay’ın bozma gerekçesinde şöyle denildi: "Türk Medeni Kanunu'nun 174/2 maddesi boşanmaya sebebiyet vermiş olan olaylar yüzünden kişilik hakları saldırıya uğrayan tarafın, kusurlu olandan manevi tazminat isteyebileceğini öngörmüştür. Toplanan delillerden evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına sebep olan olaylarda; tazminat isteyen davacı davalı kadının ağır ya da eşit kusurlu olmadığı, bu olayların kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği anlaşılmaktadır."


  Görüş Bildir