Dolar
7.6243
-0.9946%
Euro
8.9036
-0.8077%
Altın
1870.59
0.3831%
Borsa
1119.56
1.5335%
G. Altın
458.444
-0.6912%
Bitcoin
81280.05
3.0295%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz

  69 bin riskli bina tespiti yaptıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "61 bininin yıkımını gerçekleştirdik." dedi.
  • AA
  • 07.06.2020 - 16:26
  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz

  Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da devam eden bazı bölgelerdeki kentsel dönüşüm alanlarını inceledi. Bakan Kurum, ilk ziyaretini Esenler'deki Güney Rezerv Konut Projesi alanına gerçekleştirdi.

  Bakan Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarının koronavirüs salgını sürecinde de devam ettiğini belirterek, "Pandemi sürecinde titizliğe, sosyal mesafeye uymak suretiyle çalışmalarımızı kararlı bir şekilde sürdürdük. İnşaatlarımız bitme aşamasına geldi. Elazığ'da 24 bin konut üretiyoruz. Yıl sonuna kadar etaplar halinde yine bu konutların teslimlerini gerçekleştireceğiz." dedi.

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz ViDEO

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz #1

  YATAY MİMARİ ESAS ALINACAK

  Yapımı tamamlanan binaları, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile inceleyen Kurum, daha sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin her ilinde kentsel dönüşüm çalışmaları yürütüldüğünü anımsattı.

  Dönüştürülmesi gereken acil öncelikli 1 milyon konut için süratli bir biçimde çalıştıklarını vurgulayan Kurum, "Yapmış olduğumuz konutlar, zemin artı 3-4 örneğinde gördüğümüz gibi yatay mimari esaslı, yürüyüş yollarının, bisiklet yollarının her türlü yaşam alanlarının olduğu projeler olarak gerçekleştirilecek." diye konuştu.

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz #2

  TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

  Esenler'deki kentsel dönüşüm alanının 8 milyon metrekarelik iki alandan oluştuğunu hatırlatan Kurum, şu ana kadar güney alanında yaklaşık 2 bin 450 bağımsız bölümünün ihalesinin yapıldığını kaydetti.

  Bakan Kurum, yıl sonuna kadar Esenler Belediyesi ile ortaklaşa yürüttükleri çalışma çerçevesinde hak sahibi vatandaşlara teslimlere başlayacaklarını vurgulayarak, "Yine haziran ayı içerisinde yaklaşık 1000 civarında konutun ihalesini gerçekleştireceğiz ve toplamda 3 bin 500 konutun ihalesini haziranda bitirmiş olacağız. Bu şu an için tek alanda Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi. Toplamda 60 bin konutu içeriyor." ifadesini kullandı.

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz #3

  "RİSKLİ BİNALARDAN 61 BİNİNİN YIKIMINI GERÇEKLEŞTİRDİK"

  Bakan Murat Kurum, İstanbul'da 63 riskli alanda 35 bin 606 binanın kentsel dönüşüme alındığını anımsatarak, şöyle devam etti:

  "Sahada fiilen 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede 69 bin riskli bina tespiti yaptık ve bu riskli binalardan 61 bininin de yıkımını gerçekleştirdik. Bizim diğer ilçelerde de devam eden projelerimiz var. Amacımız acil öncelikli dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. 5 yıl içerisinde bu dönüşümleri planlıyoruz."

  Başlatılan konut kredisi kampanyası ile ilgili gelişmelerin sorulduğu Kurum, dün 500 konutun satışını gerçekleştirdiklerini, bugün aynı şekilde 500 konutun satılacağını öngördüklerini belirtti.

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz #4

  4 GÜNDE 2 BİN 250 KONUT

  Kurum, "Vatandaşlarımız çok yoğun bir ilgi gösteriyorlar. Toplamda 4 günde 2 bin 250 konuta ulaşmış durumda. Bu, şunu gösteriyor, ülkemize olan güvenin, geleceğimize olan güvenin en önemli göstergesidir. Bu süreçte vatandaşlarımızın konut almalarını kolaylaştırmak için böyle bir çalışma yapıyoruz. Herhangi bir fırsatçılığı da müsade etmeyeceğiz. Arkadaşlarımız takiplerini yapıyorlar." şeklinde konuştu.

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz #5

  Pandemi sürecinden kentsel dönüşümün etkilenip etkilenmediği sorusuna yanıt veren Kurum, şunları kaydetti:

  "ELAZIĞ'DA 24 BİN KONUT ÜRETİYORUZ"

  "Ne sosyal konutta ne de belediyelerimizle yürütmüş olduğumuz altyapı gibi çalışmalarda herhangi bir yavaşlama gerçekleşmedi. Aksine pandemi sürecinde titizliğe, sosyal mesafeye uymak suretiyle çalışmalarımızı kararlı bir şekilde sürdürdük. İnşaatlarımız bitme aşamasına geldi. Elazığ'da 24 bin konut üretiyoruz.

  Yıl sonuna kadar etaplar halinde yine bu konutların teslimlerini gerçekleştireceğiz. İlk konutumuz sekizinci ayın 15'inde Sürsürü Mahallesi'nde bitecek. Virüs süreci inşaatlarımızı, yatırımlarımızı durdurmadı. Söz verdiğimiz şekilde yatırımlarımıza devam ettik."

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz #6

  RİSKLİ BİNA SAYISININ AZALTILMASINDA 2023 HEDEFİ

  Gaziosmanpaşa’da inşaatı devam eden kentsel dönüşüm alanlarını ziyaret eden Bakan Kurum, "Hedefimiz 5 yıl içerisinde acil öncelikli dediğimiz 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. 2023’e geldiğimizde İstanbul’da riskli bina stokunu azaltmış ve her ilçesinde örnek dönüşüm planı uygulamış olmak istiyoruz." dedi.

  VATANDAŞLARA "BAŞVURU YAPIN" ÇAĞRISI

  "Amacımız hiçbir vatandaşımız riskli binada oturmasın. Bu noktada deprem değil riskli bina öldürür diyoruz." ifadelerini kullanan Kurum, deprem gerçeğiyle de yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını dile getirdi ve ekledi:

  "Vatandaşlardan talebimiz riskli gördüğü binalarıyla alakalı başvurularını yapsınlar. Dönüşüm projelerini hızlı, yerinde ve gönüllü prensipleriyle yapmaya hazırız."

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz #7

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz #8

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz #9

  Kurum: 116 bin konutun dönüşümünü gerçekleştiriyoruz #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir