Petrol
114.35
0.16%
Euro
17.594
0.20%
Dolar
16.3604
0.07%
Altın
975.4
0.29%
Borsa
2451
-1.34%
Bitcoin
481.354
-1.83%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Mardin'de çocuk gelini kurtarma operasyonu

  Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, evlendirileceği haberini aldıkları 14 yaşında kız çocuğunu kurtarmak için seferber olan ekipler, film gibi bir operasyon gerçekleştirdi.
  • İHA
  • 29.01.2018 - 11:13
  Mardin'de çocuk gelini kurtarma operasyonu

  Mardin’in Kızıltepe ilçesi Yenimahalle’de, cumartesi günü 14 yaşında bir kız çocuğunun evlendirildiği ihbarını alan Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı çocuk şube polisleri, 14 yaşında evlendirilen ve düğün salonunda yüzlerce kişinin katılımıyla düğünü yapılacak olan D.K.’yı çocuk gelin olmaktan kurtarmak için seferber oldu.

  5 SAATLİK ÇALIŞMAYLA BULUNDU

  Ellerinde sadece bir telefon numarası olan ve dedektif gibi çalışarak 14 yaşındaki çocuk gelini arayan ekipler, 5 saat süren çalışmanın ardından çocuk gelinin yerini tespit ederek operasyon düğmesine bastı. Ekipler, ellerindeki numaradan ve kuaför adresinden yola çıkarak başlattıkları çalışma ile Kızıltepe ilçesindeki tüm düğün salonlarını takip etti.

  Çocuk gelinin profiline uygun bir düğün salonunda yapılan düğün merasimini inceleyen ekipler, olay çıkmaması için saatlerce düğünün bitmesini bekledi.

  Mardin de çocuk gelini kurtarma operasyonu #1

  Mardin'de çocuk gelini kurtarma operasyonu VİDEO

  KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

  Mardin ASP İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk, bakanlık yetkilileri, Mardin Valiliği ve emniyeti ile birlikte kriz masası oluşturarak bir çocuğu gelin olmaktan kurtarmak için saatlerce süren mücadeleyi anlattı.

  ASP İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk, akşam saat 20.00 sıralarında gelen ihbar üzerine 12 kişilik bir ekiple harekete geçtiklerini belirterek, “Bakanlığımız, Mardin Valisi Mustafa Yaman ve Mardin İl Emniyet Müdürüne konuyu iletmemizin ardından 14 yaşında ailesi tarafından zorla verildiğini tespit ettiğimiz kızımızı kurtarmak için dakikalar ile yarıştık.” dedi.

  KUAFÖRÜ TEYZESİ ÇIKTI

  Ellerinde sadece telefon numarası olduğunu belirten Efetürk, “Aradığımız numara kuaföre aitti, telefonda böyle bir gelin olmadığını iddia etti. Ama işin peşini bırakmadık ve takibe devam ettik. O kuaför, kızın teyzesi çıktı.” diye konuştu.

  Mardin de çocuk gelini kurtarma operasyonu #2

  KIZ ÇOCUĞU DEVLET KORUMASINDA

  ASP Mardin İl Müdürü Efetürk, düğün çok kalabalık olduğun için kızı almak için düğünün bitmesini beklediklerini söyledi. Efetürk, şunları söyledi:

  "İhbarı aldıktan sonra nöbetçi müdürümüz, kuruluş müdürümüz, meslek elemanlarımız ile birlikte bu ihbarı değerlendirdik. Sadece elimizde çocuk gelinin gittiği kuaförün numarası vardı. Biz bundan yola çıktık. Bu numara da ’yanlış ihbar’ dedi. Biz de Kızıltepe ilçesi olunca Valimiz ve Bakanımızın talimatları gereği tüm düğün salonlarını dolaştık. Şahsın eşkaline uygun bir yer tespit edildi. Çocuk şube ekiplerince düğün kontrol altına alındı. Düğünden kızı almamız çok riskliydi. Düğünün bitmesini bekledik. Düğünden eve doğru giderken yaşı küçük kızı ve damadı aldık. Sabah 06.00’ya kadar çalışmalarımız sürdü. Kızımız devlet koruması altına alındı. Kızımızın sağlığı çok iyi. 13 yaşını bitirmiş 14 yaşına girmiş kızımız. Şu an gayet iyi daha da iyi olacak. Devletimiz korumasında.”

  AİLELER GÖZALTINDA

  Konuyla ilgili damat M.A.E.İ. (24) ve aileler polisler tarafından gözaltına alınırken, çocuk yaşta zorla evlendirilen 14 yaşındaki D.K., devletin koruması altına alındı. Çocuk gelinin evlendirilmesi ile ilgili aileler ve damat hakkında geniş çaplı soruşturma sürüyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir