Petrol
111.17
1.07%
Euro
16.94
0.83%
Dolar
15.8728
0.00%
Altın
951.18
0.91%
Borsa
2387
0.62%
Bitcoin
484.811
0.05%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Otobüs biletleri kimlik numarasıyla satılacak

  Otobüs biletleri artık, kimlik numarası alınarak satılacak. Bir kişi adına birden fazla bilet kesilmeyecek.
  • Detay Haber
  • 13.07.2016 - 12:29
  Otobüs biletleri kimlik numarasıyla satılacak

  Otobüs biletleri kimlik numarasıyla satılacak #1

  Atatürk Havalimanı’na yönelik hain saldırının ardından havaalanları ve metrolarda devreye sokulan yeni güvenlik tedbirleri otogarlara da taşınıyor. Ulaştırma Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, belediyeler ve ilgili kurumlarla da üzerinde görüş alışverişinde bulunduğu tedbirlerin önümüzdeki günlerde hayata geçmesi planlanıyor.

  Muhtemel terör saldırılarını önlemek, vatandaşın konforunu korumak ve daha kontrol edilebilir bir düzenin oluşmasını sağlamak amacıyla yürütülen çalışma kapsamında üzerinde durulan bazı tedbirler şöyle sıralandı:

  MADDE MADDE ALINACAK TEDBİRLER

  - Firmaların korsan yolcu taşımasının önüne geçilecek. Otogar giriş ve çıkışları yanında yol kontrolleri artacak. Bu konudaki cezaların artırılması öngörülüyor.

  - Otogarlara havaalanı modeli gelecek. Mevcut uygulamada, her yolcu için bilet kesilse de, sadece isim ve soyadın sorulması yeterli görülüyor. Yeni uygulamayla birlikte, kimliksiz bilet satışı önlenecek.

  - Biletlerin üzerine, TC kimlik numarasının işlenmesi seçeneği üzerinde duruluyor.

  - Halen, ailedeki diğer fertlerin biletleri, sadece aile reisi adına kesilebiliyor. Artık, otobüse binen her yolcu için kendi adı ve bilgileriyle bilet verilmesi öngörülüyor.

  OTOBÜS FİRMALARI DENETİMİ ARTIRILIYOR

  - Mevcut uygulamada, her yolcu için bilet kesilse de, sadece isim ve soyadın sorulması yeterli görülüyor. Yeni uygulamayla birlikte, kimliksiz bilet satışı önlenecek.

  - Resmi üniformalı polisler, üniformalı özel güvenlik elemanlarıyla birlikte, görevli sivil polislerin sayılarının artırılması öngörülüyor. Otobüs firmalarıyla ilgili denetimlerin de artırılması planlanıyor. Gerekli düzenlemeyle şirketlerin seferlerden men edilmesi sağlanacak.

  İKİ AYRI KONTROL NOKTASI

  - Otogarlarda güvenlik tedbirleri güçlendirilecek. İki ayrı kontrol noktası öngörüldü.

  - Yolcularla birlikte, uğurlamaya gelenler de güvenlikten geçirilerek otogara alınacak.

  - Havaalanlarında uçağın olduğu yere, bileti olanlar dışında yakınlarının alınmaması gibi, otogarlarda da biletsizler ikinci kontrol noktasından geçemeyecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir