Petrol
94.27
-0.87%
Euro
18.2113
-0.23%
Dolar
17.963
0.03%
Altın
1.027
-0.04%
Borsa
287
0.45%
Bitcoin
433.882
-0.34%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Reyhanlı davası ertelendi

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 1 Mayıs 2013'te 52 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili 33 kişinin yargılandığı dava 8 Mayıs'a ertelendi.
  • 06.02.2015 - 14:18
  Reyhanlı davası ertelendi

  Reyhanlı davası ertelendi #1

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki iki ayrı bombalı saldırıyla ilgili 33 kişinin yargılandığı ve güvenlik nedeniyle Ankara'ya nakledilen davanın Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk celsesi bugün başlamıştı.

  Duruşmaya bazı sanıklar, müştekiler, sanık ve müşteki avukatları katıldı. Bazı sanıklarla da sesli ve görüntülü sistem üzerinden bağlantı kuruldu.

  "ARKASINDA KİM VARSA CEZALANDIRILSIN"

  Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile bazı CHP milletvekilleri de izliyor. Yakınlarını kaybedenler, avukatları ve bir grup Halkevleri üyesi duruşma öncesinde adliye önünde basın açıklaması yaptı. Saldırıda eşi Kadriye Alyar'ı kaybeden Yaşar Alyar, "Adalet varsa, bunların (failler) en yakın zamanda cezalandırılmasını istiyoruz. Saldırının arkasında kim varsa cezalandırılsın" dedi.

  "CEHENNEMİ YAŞADIK"

  Saldırıda ölen Oğulcan Tuna'nın babası Ahmet Tuna ise 11 Mayıs 2013'te "cehennemi yaşadıklarını" söyledi ve saldırıya yardım ve yataklık edenlerin yargılanmasını istedi. Saraç Cünedioğlu ise "evladı Mehmet Koray Cünedioğlu'nu sınava gönderirken cenazesini aldığını" dile getirerek, "Asıl faillerin bulunup yargılanmasını, hatta, katliamın olduğu yerde asılmasını istiyorum" diye konuştu. Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Gürler, "davada yaklaşık 2 yıldır, bir arpa boyu yol alınamadığını" savundu.

  DAVANIN GEÇMİŞİ

  Saldırıya ilişkin dava, ilk olarak Adana'da açılmış, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli mahkeme ve savcılıkların kaldırılmasının ardından  Hatay Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti. Hatay 1. Ağır Ceza Mahkemesi de davanın kamu güvenliği gerekçesiyle başka yerdeki ağır ceza mahkemesine naklini istemiş, Yargıtay 5. Ceza Dairesi, davanın Ankara'da görülmesine karar vermişti.

  SUÇLAR

  Sanıklara silahlı terör örgütüne üye olmak ve yardım etmek, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, tasarlayarak ve patlayıcı madde kullanarak öldürmek ve öldürmeye teşebbüs etmek, patlayıcı madde bulundurmak, mala zarar vermek, kasten yaralama ve suçluyu kayırma suçları yöneltiliyor.

  Dava kapsamında 11'i tutuksuz 7'si firari toplam 33 kişi yargılanıyor. Soruşturmada, yardım ettikleri gerekçesiyle 16 şüpheli hakkında da 10 ila 15 yıl hapis cezası isteniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir