Euro
9.9241
-1.12%
Dolar
8.3469
-1.08%
Altın
487.05
-1.05%
Borsa
1.4
0.48%
Bitcoin
326.350
-5.66%
29ºC
İstanbul
Açık 29 C
  Saldırılar sonrası Suriyeliler yeniden Türkiye'ye geliyor

  Saldırılar sonrası Suriyeliler yeniden Türkiye'ye geliyor

  Kurban Bayram'ından bu yana 124 bin civarındaki Suriyeli sivil Suriye-Türkiye sınırındaki kamplara geldi.
  • AA
  • 17.08.2019 - 07:13

  Beşar Esad rejimi ve Rusya'nın İdlib'in güneyine saldırılarında Kurban Bayramı boyunca yerinden edilen 124 bin civarındaki sivil Suriye-Türkiye sınırındaki kamplara göçtü.

  Sivillerin büyük çoğunluğunun Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi kamp alanlarına göç ettiği bildirildi.

  Saldırılar sonrası Suriyeliler yeniden Türkiye ye geliyor #1

  BAYRAM BOYUNCA YERLERİNDEN EDİLDİLER

  Yerel sivil toplum kuruluşlarından Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallac, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esad rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib'in güneyindeki Han Şeyhun ilçesi civarında ilerlediği Kurban Bayramı süresince 124 bin civarındaki sivilin yerinden edildiğini söyledi.

  Hallac, 19 bin 231 aileden oluşan sivillerin büyük çoğunluğunun Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi kamp alanlarına göç ettiğini belirtti.

  Sivillerin bir kısmının buradan sonra Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerine yöneldiğini ifade eden Hallac, bayramda süren saldırıların yanı sıra Han Şeyhun ve civarının kuşatılması tehlikesinin de göç hareketinde etkili olduğunun altını çizdi.

  Saldırılar sonrası Suriyeliler yeniden Türkiye ye geliyor #2

  EN BÜYÜK GÖÇ HAN ŞEYHUN'DAN

  Hallac, Han Şeyhun'dan yaklaşık 22 bin, ilçenin doğusundaki yerleşimlerden toplam yaklaşık 18 bin, Ebu Mekke ile Um Celal köyleri ve çevresinden 32 bin civarı, Kefrenbil ilçesi ve çevresi 15 bin civarı, Tuh beldesi ve çevresinden 7 bin civarı, Hama'nın Latamine, Kefer Zita ilçeleriyle Sayyad köyünden toplam yaklaşık 7 bin, Keferruma beldesinden 13 bin ve Marratinnuman ilçesinden 10 bin civarı sivilin göç etmek zorunda kaldığını kaydetti.

  Göç edilen bölgelerin tarım arazileri ve düzensiz kamplardan oluştuğunu vurgulayan Hallac, "Yerinden edilenler için toplu barınma merkezleri, okullar, camiler ve kamplar açılmalı." değerlendirmesini yaptı.

  İDLİB'İN İÇ GÖÇ NÜFUSU 4 MİLYON

  İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki durum Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde bulunuyor.

  İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir