Euro
10.1739
0.13%
Dolar
8.664
-0.01%
Altın
491.8
0.77%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
381.255
-7.48%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Savunma sanayisinde ihracat oranları artış gösterdi

  Savunma sanayisinde ihracat oranları artış gösterdi

  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii; Atak, Anka, Hürkuş ve Gökbey satışlarıyla ihracatını arttırdı.
  • AA
  • 09.01.2019 - 05:46
  • Güncelleme : 09.01.2019 - 05:46

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan Havacılık ve uzay alanında Türkiye'nin gurur kaynağı olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 2018'de savunma sanayisinin güçlenmesi ve ülkeyi havacılıkta ön sıralara taşımak için bir dizi çalışma yaptı.

  Şirket, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasını sağlamak amacıyla Milli Muharip Uçak Projesi başta olmak üzere, dünyada yalnızca sayılı ülkelerin sahip olduğu teknolojilere erişmek için faaliyetlerde bulundu. Bu kapsamda, şirketin insan kaynağına önemli takviyeler yapıldı.

  İHRACAT ARTTI

  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından, yıl boyunca yürütülen çalışmalar ekonomik göstergelere yansıdı. Şirketin ürün yelpazesi yanında, ekonomik ve finansal göstergeleri de belirgin şekilde arttı.

  Şirketin satışları, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 16 yükseldi ve 1.65 milyar doları buldu. Satışların yüzde 50'sini ihracat oluştururken, yurt dışı satışların getirisi 831 milyon dolara çıktı.

  Atak helikopteri için görüşülen Pakistan ile 30 adetlik satış için anlaşma sağlandı. Türk güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla teslim edilen Atak helikopteri sayısı da 40'ı aştı.

  Milli Muharip uçağa yönelik geliştirmeler sürerken, rüzgar tüneli testleri de başarıyla yürütüldü.

  T625 Genel Maksat Helikopteri, 5 yıl önce söz verilen tarihte gökyüzüne taşındı ve "Gökbey" adını aldı.

  Yerli helikopterin motoru Bakan Varank tarafından denendi ARŞİV

  ANKA BAŞARISI SİPARİŞ GETİRDİ

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde, yurt içinde ve dışında güvenlik birimlerinin etkinliğini daha üst seviyeye çıkaran yerli ve milli sistemlere yenilerinin eklenmesi doğrultusunda, 22 Anka insansız hava aracı tedarik edilmesi kararlaştırıldı.

  Toplam 15 bin saat uçuş gerçekleştirerek, vatan nöbeti tutan Anka'ların sayısı da 14'e ulaştı. Anka'lar, uydu kontrolü sayesinde en uzak bölgedeki görevler için hazır hale geldi.

  Milli İHA ANKA yerli motorla ilk uçuşunu yaptı ARŞİV

  HÜRKUŞ GÖREVE HAZIRLANIYOR

  TUSAŞ'ın yerli ve milli girdisi altında tasarlayıp, ürettiği temel eğitim uçağı Hürkuş'un envantere girişi için önemli bir adım daha atıldı. Hürkuş, İzmir-Çiğli'de başladığı uçuşlarıyla, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

  Hürjet Projesi'ne yönelik çalışmalar, Hava Kuvvetleri ve uluslararası pazarın kısa dönemdeki ihtiyaçları hedef alınarak başlatıldı. Hürjet'in dış geometrisi 2018'de dondurulurken, sistem yerleştirme çalışmaları devam ediyor.

  Erdoğan Hürkuş'u imzaladı ARŞİV

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir