Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.175
-3.11%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Sigorta şirketleri hasarı asabi yolcudan isteyecek

  Metrobüs şoförüne şemsiyesiyle vuran yolcudan, 1 milyon lirayı bulan hasar ve hastane masraflarını sigorta yolcudan alacak.
  • Detay Haber
  • 24.09.2016 - 08:20
  Sigorta şirketleri hasarı asabi yolcudan isteyecek

  Sigorta şirketleri hasarı asabi yolcudan isteyecek #1

  Dün İstanbul’da meydana gelen metrobüs kazası, kazayı yaptıran asabi yolcuya pahalıya patlayacak.

  11 YOLCU YARALANDI, 3 ARAÇ HASARLI, 2 ARAÇ PERT

  Metrobüs şoförüne şemsiye ile saldırarak kazaya neden olan yolcu nedeniyle 2 araç pert oldu metrobüs aracı ve diğer 2 araçta önemli oranda hasar oluştu. 11 yolcu da yaralandı.

  SİGORTA ŞİRKETİ HASARIN MALİYETİNİ ASABİ YOLCUDAN ALACAK

  Yolcuların tedavileri hastanede yapıldı veya yapılmaya devam edecek araçların hasarı ise sigorta şirketi tarafından ödenecek. Sonuçta bütün hasarları ödeyecek olan metrobüsün sigortasını yapan sigorta şirketi ise kasıtlı bir şekilde davranarak kazaya sebebiyet veren asabi yolcuya ödediği hasarı rücu ederek parasyı o kişiden isteyecek.

  YAKLAŞIK 1 MİLYON LİRA

  Sigortacılar metrobüs ve 4 aracın hasarı ile 11 kişinin hastane masraflarının yaklaşık 1 milyon lira tuttuğunu ifade ediyorlar.

  Sigorta şirketleri hasarı asabi yolcudan isteyecek #2

  ÖDEMEZSE EVİ, OTOMOBİLİ VEYA DİĞER MAL VARLIKLARINA EL KONULACAK

  Kazada hasar alarak kullanılamaz hale gelen Wolkswagen Passat marka aracın hasar tutarı 150 bin lirayı geçiyor. Bu aracın sigorta şirketi araç sahibine zararını ödeyecek. Sonra dönüp ona çarpan araçtan yani metrobüsün sigorta şirketinden ödediği hasarı talep edecek. Metrobüsün sigorta şirketi de ortada kasıtlı bir hareket olduğu için kazayı yaptıran kişiye gidecek.

  Diğer araçların sigorta şirketleri ve yolcuların sağlık sigortaları da aynı yöntemi izleyecek. Şoför ve metrobüste bir suç olmadığı için trafik sigortası değil kasko sigortası üzerinden bu işlemler yürüyecek. Sigorta şirketi ödediği hasarı asabi yolcuya rücu ettiğinde o yolcu bunları ödemek zorunda. Aksi halde evi, otomobili veya diğer mal varlıkları ile maaşı haczedilebilecek. Tabii tüm bunlar yapılan tetkik sonucunda yolcunun kusuru oranında kendisinden istenecek.

  Metrobüs kazasına sebep olan saldırı anı VİDEO

  Sigorta şirketleri hasarı asabi yolcudan isteyecek #3

  CEZA DAVASI AÇILIRSA HAPİS YATAR

  Ayrıca yaralanan yolcu ve araç sahiplerinin başta iş kaybı olmak üzere maddi manevi tazminat davası açma hakkı da mevcut. Özellikle kazadan dolayı ağır manevi hasar gören yolcuların bu talepleri karşılanırsa kazaya neden olan yolcunun faturası 1 milyon lirayı da geçebilir. Daha da ilerisi ceza davası açılırsa asabi yolcu hapis yatabilir.

  Sigorta şirketleri hasarı asabi yolcudan isteyecek #4


  Görüş Bildir