Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.000
-1.89%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Sivas'ta adliyede Osmanlıca kursu başlatıldı

  Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Adliye personeli ve avukatlara yönelik Osmanlıca kursu başlatıldı. Kurs 4 Şubat'a kadar devam edecek.
  • 20.01.2015 - 15:02
  Sivas'ta adliyede Osmanlıca kursu başlatıldı

  Sivas ta adliyede Osmanlıca kursu başlatıldı #1

  Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında imzalanan Osmanlıca Eğitimi Protokolü kapsamında 15 Aralık 2014 tarihinde Sivas Adliyesi personeline yönelik düzenlenen Osmanlıca kursu Sivas Adliyesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Kurs eğitmenliğini ise Sivas 2'nci İcra Müdür Yardımcısı Mahmut Sami Uzun yaptı.

  OSMANLICA KURSU

  Kurs çalışmasını izleyen Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Osmanlıcanın hukuk ile yakından ilgili bir dil olduğunu, adliyede görevli personelin Osmanlıca bilmesinin hem Osmanlıca ile yazılı eski belgeleri okuma ve anlama hususunda hem de kültür mirasımız ve geçmişimizle köprü kurulması adına büyük katkı sağlayacağını belirtti.

  Adliye personeline Osmanlıca eğitimi İZLE

  OSMANLICAYA İHTİYACIMIZ VAR

  Kurs eğitmeni olan Sivas Adliyesi 2'nci İcra Müdür Yardımcısı olan Osmanlıca gönüllü uzman öğreticisi Mahmut Sami Uzun, kurs fikrini Başsavcı Murat İrcal'a ilettiğinde olumlu karşıladığını belirterek, "Adliyede 71 kayıtlı öğrencimiz var. Salı ve Perşembe günleri de baromuzdaki avukat ve katipler ile stajerlere kurs veriyoruz. Fikri ilettiğimizde başsavcımızın büyük bir teveccühü oldu. 'Bizim de Osmanlıcaya ihtiyacımız var. Hukuk ile iç içe bir dil' dedi.

  Sivas ta adliyede Osmanlıca kursu başlatıldı #2

  ADLİYELERDE BİRÇOK ESKİ EVRAK VAR

  Onun izni ile başladık. Şu an arkadaşlarımız Latin harfleri ile yazdığımız Türkçeyi okur gibi Osmanlıca harflerle yazılmış yazıları rahatlıkla okuyorlar. Kurs bitiminde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika vereceğiz. Aslında bu kurslar için geç kaldık. Adliyelerde birçok eski evrak, döküman var ve ihtiyaç oluyordu. Bizim gibi sadece gönüllü kişiler Osmanlı Türkçesi biliyor. Bilirkişi olacak şahıs bulamıyorduk. Ama kurs sonunda bu konuda ciddi bir rakama ulaşmış olacağız" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir