Dolar
6.8665
0.0772%
Euro
7.7815
0.2628%
Altın
1808.77
0.5665%
Borsa
117683.78
2.5043%
G. Altın
399.13
0.5469%
Bitcoin
63864.1
0.3454%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  Soma'daki maden ocağının kamera görüntüleri şoke etti

  Soma'da 301 madencinin ölümüne neden olan facianın yaşandığı maden ocağının kamera görüntüleri şoke etti. Madencilerin olaydan iki gün önce yüksek karbonmonoksitten bayıldığı ortaya çıktı.
  • 26.06.2014 - 08:38
  Soma'daki maden ocağının kamera görüntüleri şoke etti

  Soma'daki maden ocağının kamera görüntüleri şoke etti #1

  Manisa’nın Soma İlçesi’nde geçtiğimiz mayıs ayında yaşanan ve tüm Türkiye’yi yasa boğan, 301 kişinin hayatını kaybettiği maden ocağının kamera görüntüleriyle ilgili kriminal rapor, soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştı.

  FACİADAN İKİ GÜN ÖNCE BAZI İŞÇİLER BAYILMIŞ

  Kaza öncesi ve kaza sırasında kameralar tarafından kaydedilen görüntüler incelendikten sonra hazırlanan kriminal raporda, faciadan 2 gün önce bazı işçilerin maden ocağında baygınlık geçirdiği, bazılarının ise halsiz olduklarının göze çarptığı vurgulandı.

  Habertürk'ün haberine göre; Görüntülerin, kazadan sağ kurtulan işçilerin “Son dönemlerde yükselen karbonmonoksit gazından dolayı baygınlık geçiriyorduk” yönündeki ifadelerini doğrular nitelikte olduğu kaydedildi.

  TEHLİKE SİNYALİ VERMİŞ

  Kriminal raporun, facianın göz göre göre geldiğini belgelediğini belirten Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, facianın raporuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

  "Rapor savcılığa yeni ulaştı. Raporda, kazadan 2 gün önce bazı işçilerin baygınlık geçirdiği, bazılarının ise halsiz olduklarının göze çarptığı belirtiliyor. Bu da maden ocağında karbonmonoksit gazının en üst seviyeye ulaştığını gösteriyor. Ocak, tehlike sinyali vermiş. Ancak buna rağmen yetkililer hiçbir şey yapmamış."

  BİLİRKİŞİLER MADENE İNEMİYOR

  Bu arada kazanın meydana geldiği Eynez Maden Ocağı’na yangın nedeniyle inemeyen bilirkişi heyetinin, Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’nda soruşturmayı yürüten savcılarla toplantı yaptıkları öğrenildi. Toplantıda yangın tam söndürülmeden madene inilmemesi kararı alındığı bildirildi.

  Soma ile ilgili tüm haberler

  SOMA İNŞAAT'TAN 101 BİN TL TAZMİNAT İSTİYOR
   

  Soma’da 301 kişinin öldüğü madenin sahibi Alp Gürkan’ın İstanbul Maslak’taki Spine Tower’ının şantiyesinde 2 yıl önce yaşanan kazada ayağına demir parçası saplanan ve halen yürüme güçlüğü çeken dış cephe ustası Hüsamettin Yücedağ, Soma İnşaat ile Aksoy Alüminyum Şirketi’ne 101 bin TL’lik tazminat davası açtı. Soma İnşaat “Davacı şirket çalışanı değil. Kusurumuz yok” diyerek kendisini savunurken, Aksoy İnşaat da kazada kusurunun olmadığını öne sürdü. 


  Görüş Bildir