Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.028
1.02%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C
  Suruç'ta köylüler çatışmaları damdan izliyor

  Suruç'ta köylüler çatışmaları damdan izliyor

  IŞİD ile PKK arasındaki çatışmanın çıplak gözle görüldüğü Suruç’a bağlı Çengelli’de, köylüler olası saldırılara karşı gece evlerin bacasında nöbet tutuyor.
  • 29.09.2014 - 09:32

  Suruç ta köylüler çatışmaları damdan izliyor #1

  Kuşatma altındaki Suriye’ye bağlı Kobani’de PKK ile IŞİD arasındaki çatışmalar sürerken sınırın Türkiye tarafında da hareketlilik devam ediyor.

  Gündüz saatlerinde Yumurtalık ve Mürşitpınar Sınır Kapıları’ndan sığınmacı geçişleri sürerken güneş battıktan sonra sınır köylerinde bir araya gelen yüzlerce kişi Türkiye sınırında nöbet tutuyor.

  Sınır köylerindeki evlere misafir olanlar sabahın ilk ışıklarına kadar çatışmaları izliyor.

  Suruç ta köylüler çatışmaları damdan izliyor #2

  TOP VE MERMİ SESLERİ

  Suruç’a bağlı sınır köylerinden Çengelli (Alizer) Köyü de bu hareketliliğe ev sahibi yapan bölgelerden. Diyarbakır, Batman ve Van başta olmak üzere pek çok ilden Şanlıurfa’ya gelen sivil oluşumlar, IŞİD güçlerinin Türkiye sınırına geçişini engellemek için deyim yerindeyse teyakkuzda.

  Suruç’tan yaklaşık 10 kilometre uzaktaki sınır köyünün karşısındaki kesim, PKK ve IŞİD arasındaki en şiddetli çatışmaların yaşandığı alanlardan.

  Milliyet gazetesinden Arif Balkan, köye girer girmez sınırın karşısında atılan top ve silah seslerini işittiklerini ifade ediyor. Balkan'a göre, sınır boyunda kurulu köyde hemen her evin damı adeta seyir teraslarını andırıyor. Birkaç yüz metre ilerdeki çatışma sırasında ortaya çıkan ve gecenin zifiri karanlığını delen top ve mermi ışıklarına sesler de eklenince tablo oldukça ürkütücü hal alıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir