Petrol
86.67
2.87%
Euro
19.2292
-0.09%
Dolar
18.6297
-0.04%
Altın
1.049
0.21%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
318.816
2.31%
14ºC
İstanbul
Bulutlu 14 C

  Tatbikatta paraşütle denize atlayan komandolar nefes kesti

  KKTC'de devam eden Şehit Teğmen Caner Gönyeli -2016 Arama Kurtarma Tatbikatı'nın deniz safhası başarıyla tamamlandı.
  • DHA
  • 09.06.2016 - 09:05
  Tatbikatta paraşütle denize atlayan komandolar nefes kesti

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) devam eden Şehit Teğmen Caner Gönyeli -2016 Arama Kurtarma Tatbikatı'nın deniz Safhası Gazimağusa açıklarında yapıldı.

  ASKERİ GÖZLEMCİLER İZLEDİ

  KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, tatbikatı yürütüldüğü TCSG Yaşam Fırkateyni'ni ziyaret etti. Tatbikatı KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Atilla Demirhan başta olmak üzere yabancı ülkelerden gelen askeri gözlemciler izledi.

  Komandoların tatbikatı nefes kesti-Foto Galeri

  Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı İZLE

  Tatbikatta paraşütle denize atlayan komandolar nefes kesti #1

  Tatbikata Türkiye'den helikopter konuşlu bir fırkateyn, 2 Sahil Güvenlik korveti, 4 Sahil Güvenlik botu, 4 helikopter, 3 uçak, 1 Sahil Güvenlik Özel Harekat Timi, 1 Dalış Emniyet Güvenlik ve Arama Kurtarma Timi katıldı. Tatbikatta KKTC'den ise 2 helikopter, 3 Sahil Güvenlik botu, bir römorkör ve bir deniz aracı yer aldı.

  KAZAZEDELERİN KURTARILMASI SENARYOSU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Seyir halinde bulunan ve çarpma sonucu yangın çıkan bir kuru yük gemisi ile içerisinde çok sayıda göçmen bulunan ticari gemiden kazazedelerin kurtarılması senaryosu gerçekleştirildi.

  Tatbikatta paraşütle denize atlayan komandolar nefes kesti #2

  Yine tatbikatta bir ticari gemi ile tankerin çarpışması sonucu denize düşen kazazedelerin aranması ve kurtarılmasını amaçlayan 3 senaryo uygulandı.

  PARAŞÜTLE DENİZE ATLAYARAK KAZAZEDELERİ KURTARDI

  Bu tatbikatta ilk defa Sahil Güvenlik Özel Harekat Timi, uçaktan kazazedeleri kurtarmak için uçaktan denize bir bot attı, ardından 6 güvenlik timi paraşütle denize atlayarak kazazedeleri kurtardı. Tatbikat, arama kurtarma teşkilatlarının eğitim hedeflerine üst düzeyde katkı sağlayacak şekilde başarıyla tamamlandı.

  Tatbikatta paraşütle denize atlayan komandolar nefes kesti #3

  Bu tatbikatın esas amacının hayat kurtarmak olduğunu belirtilirken, denizde ve karada zor durumda olan insanlara ulaşmak ve yardım çağrılarına en kısa sürede göstermenin insani bir zorunluluk olduğu vurgulandı.

  "BÜYÜK ÖNEM VERİLMEKTEDİR"

  Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, "Türkiye Ege'de olduğu gibi Akdeniz'de de düzensiz göç mağdurlarının her birinin hayatta kalmasını büyük önem vermekte ve bu amaçla yoğun gayret sarfetmektedir. Türkiye, ana maksadı insan hayatı kurtarmak olan arama kurtarma faaliyetlerinin etkinlikle icra edilmesi maksadıyla KKTC'yi desteklemeye ve karşılıklı iş birliğini arttırmaya devam edecektir" diye konuştu.

  Tatbikatta paraşütle denize atlayan komandolar nefes kesti #4


  Görüş Bildir