Petrol
114.32
0.13%
Euro
17.5963
0.21%
Dolar
16.3527
0.02%
Altın
974.59
0.21%
Borsa
2451
-1.34%
Bitcoin
479.891
-1.70%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  TBMM'de Ankara ve Kazan'a Kahramanlık madalyası teklifi

  AK Parti Ankara Milletvekili Ceylan, darbe girişimi sonrası Ankara ve Kazan'a "Kahramanlık Madalyası" verilmesi için yasa teklifi hazırladı.
  • AA
  • 27.07.2016 - 00:38
  TBMM'de Ankara ve Kazan'a Kahramanlık madalyası teklifi

  Ceylan, hazırladığı yasa teklifiyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde halkın tüm yurt sathında darbecilere karşı; kurşunlara, tanklara, uçaklara göğsünü siper ettiğini ve toplumsal direniş gösterildiğini belirterek, Ankara'nın farklı bir mücadele verdiğini ifade etti.

  "BAŞKENTİ ALSALARDI, TÜRKİYE'Yİ ALIRLARDI"

  Ankara'nın devletin merkezi ve başkenti olduğunu vurgulayan Ceylan, "Başkenti alsalardı Türkiye'yi almış olurlardı. Onların hedef noktası Ankara idi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Genelkurmay Başkanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü, MİT, TRT, Esenboğa Havalimanı gibi stratejik noktalarda ummadıkları şekilde halkın direnişiyle karşı karşıya kaldılar. Vatandaşlar başta Kızılay olmak üzere tüm meydanlara, sokaklara çıkarak darbecilere haddini bildirdi ve tarihi bir ders verdi." diye konuştu.

  En uzak ilçelerden bile vatandaşların otobüslerle Ankara'ya gelinerek değişik yerlerde mücadele ettiklerini anlatan Ceylan, Kızılcahamamlıların, Kazanlıların destan yazdığını, Çubukluların havaalanına gittiklerini ve kentin her tarafında stratejik yerleri korumak için mücadele ettiklerini kaydetti.

  Kazan halkının, Ankara'yı bombalayan uçakların kalktığı Akıncı Hava Üssü önünde toplanarak, uçakların kalkışını önlemek amacıyla buraya saman götürüp ateşe verdiklerini belirten Ceylan, vatandaşların canlarını ortaya koymak suretiyle mücadele ettiğini söyledi.

  TBMM de Ankara ve Kazan a Kahramanlık madalyası teklifi #1

  "ANKARA VE KAZAN'IN DİRENİŞİ UNUTULMAMALI"

  Ceylan, şöyle konuştu:

  "Orada onlarca insan yerlere düştü. Başta halkımız ve güvenlik güçlerimiz olmak üzere en çok şehit Ankara'da verildi. Kazan'da 9 şehit, 84 yaralı var. Kazan büyük kahramanlık gösterdi. O uçakların kalkmaması için verdikleri mücadele çok etkili oldu. Ankara ve Kazan'ın darbe girişiminde çok ayrı yeri oldu.

  Geçmişte de benzeri olaylar yaşandı. Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı Ankara'da başladı. Mustafa Kemal 27 Aralık 1919'da Dikmen sırtlarından Ankara'ya girdiğinde binlerce atlı Seymen onu karşılamak suretiyle milli mücadelenin manevi desteğini verdi. Ona en büyük morali Ankara verdi ve Kurtuluş Savaşı'nın mihenk taşı Ankara oldu. Kurtuluş Savaşı, Ankara'da kurulan ilk Meclis'ten yönetildi. Ankara'nın Türk tarihinde ayrı bir yeri var. Bu, Mustafa Kemal ile verilen birinci kurtuluş savaşı ise bu da ikinci kurtuluş savaşı gibi oldu. Ankara ve Kazan halkına verdikleri mücadelenin karşılığının verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada bir kanun teklifi hazırladım. Hem Ankara hem de Kazan'a 'Kahramanlık' madalyası verilmesi için yasa teklifi verdim. Ankara'nın ve Kazan'ın darbecilere karşı göğsünü siper etmesi unutulmamalı ve unutturulmamalı."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir