Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
328.397
1.25%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Türk ve Rus yetkililer korona aşısı üretimini görüşüyor

  Türkiye ve Rusya, koronavirüs aşısı geliştirmek için ortak çalışma konusunda istişarelere başladı.
  • AA
  • 22.05.2020 - 21:34
  Türk ve Rus yetkililer korona aşısı üretimini görüşüyor

  Koronavirüs salgınını durdurmak için dünya genelinde birçok aşı çalışması yürütülüyor.

  Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisinden (Rospotrebnadzor) yapılan açıklamaya göre, Türkiye Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe ve Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova, video konferans yöntemiyle koronavirüs ile mücadele, aşı ve ilaç geliştirilmesi konularında bir görüşme gerçekleştirdi.

  Görüşmede, Rusya ve Türkiye'deki mevcut salgın durumunun ele alındığı belirtilen açıklamada, müzakerelerde koronaya yönelik aşı çalışmaları, tedavi ve salgına karşı önlemlerin gidişatı ve geçici önlemlerin kaldırılmasına yönelik çalışmaların ele alındığı ifade edildi.

  VAKA SAYILARINDA DÜŞÜŞ EĞİLİMİ

  İki ülkede de salgının negatif bir senaryoda gelişmemesi için geniş tedbirlerin alındığına işaret edilen görüşmede, salgın vakalarında düşüş eğilimi olduğuna işaret edildi.

  "ORTAK ÇALIŞMAYA HAZIRIZ"

  Rusya ve Türkiye'nin aşı geliştirme yönünde yaptığı çalışmaların da ele alındığı kaydedilen açıklamada, "Türk tarafı, koronavirüs aşısı geliştirme konusunda ortak çalışmaya hazır olduğunu vurguladı. Bununla ilgili olarak Rus ve Türk bilim insanları ile uzmanlar arasında bu konuda bilgi alışverişi için istişarelerde bulunulmasına karar verilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

  ÖNLEMLERİN GEVŞETİLMESİ

  Ülkelerin salgın önlemlerini gevşetme konusundaki yaklaşımlarının da ele alındığı görüşmede, Türk tarafının salgındaki yavaşlama nedeniyle ekonomide çeşitli sektörlerin gelişmesine yönelik planın yöneticiler tarafından uygulandığını aktardığı belirtildi.

  TURİZMDE KORONA ÖNLEMLERİ

  Açıklamada, "Turizm sezonunun başlamasına bağlı olarak koronavirüsün yayılmaması ve taşınmaması için özellikle de otel kurallarında değişiklik yapılmasına yönelik bir dizi önlemler alınacak. Sonuç olarak, Rospotrebnadzor ile Türkiye Sağlık Bakanlığı arasında bilimsel ve teknik iş birliği konulu bir anlaşmanın geliştirilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştır." ifadelerine yer verildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir