Petrol
109.89
0.57%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
471.854
-2.32%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C

  Türkiye, Libya konulu konferanstan çekildi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı ile ilgili, "Türkiye derin hayal kırıklığı ile toplantıyı terk ediyor." ifadelerini kullandı.
  • Haber Merkezi
  • 13.11.2018 - 15:27
  • Güncelleme : 13.11.2018 - 15:27
  Türkiye, Libya konulu konferanstan çekildi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'ndan çekildiğini açıkladı.

  "ULUSLARARASI TOPLUM MAALESEF TEK VÜCUT OLAMAMIŞTIR"

  Konferansın yapıldığı Palermo kentindeki otelde basın mensuplarına konuşan Oktay, "Uluslararası toplum maalesef bu sabah tek vücut olamamıştır. Son dakikadaki emrivakisiyle bazıları İtalyan ev sahipliğini suistimal ederek sürece tek taraflı müdahalede bulunmuştur. Kimi ülkelerin süreci kendi çıkarları doğrultusunda sakatlamaya çalışmaları devam ettiği müddetçe Libya'da istikrar sağlanamaz." ifadesini kullandı.

  "TÜRKİYE DERİN HAYAL KIRIKLIĞIYLA TOPLANTIYI TERK EDİYOR"

  Oktay, Libya'nın daha fazla değil daha az dış müdahaleye ihtiyacı olduğunu belirterek "Diğerlerinin aksine biz, Libya'daki ve bölgesel tüm aktörlerle geniş diyaloğa açığız. Libya'daki mevcut zorlu durumda sorumluluğu bulunanların ülkenin düzelmesine herhangi bir olumlu katkı yapmaları mümkün değildir." diye konuştu.

  Türkiye'nin yer almadığı bu tür toplantıların sürece katkı sağlamasının mümkün olmadığına dikkati çeken Oktay, "Bu sabah bazı taraflar arasında düzenlenen gayriresmi toplantı ve bunların Akdeniz bölgesindeki başlıca aktörler olarak sunulması bizim şiddetle karşı çıktığımız çok yanıltıcı ve zarar verici bir yaklaşımdır. Türkiye derin hayal kırıklığıyla toplantıyı terk ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

  İTALYA'DAN AÇIKLAMA

  Öte yandan İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'ndan çekilmesinden dolayı üzgün olduğunu söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir