Euro
14.2312
1.59%
Dolar
12.594
1.82%
Altın
725.62
1.76%
Borsa
1.778
0.07%
Bitcoin
733.474
2.44%
22ºC
İstanbul
Hafif yağmur 22 C

  Türkiye'den KKTC'ye 117 milyon liralık salgın yardımı

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne 117 milyon lira aktarılacağını açıkladı.
  • AA
  • 30.09.2020 - 06:10
  • Güncelleme : 30.09.2020 - 06:10
  Türkiye'den KKTC'ye 117 milyon liralık salgın yardımı

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye ile KKTC arasındaki su boru hattındaki arızanın giderilmesi, koronavirüs salgınının getirdiği daralma nedeniyle KKTC kamu maliyesinde ortaya çıkan sorunlar ile Lefkoşa'da yapımı devam eden Acil Durum Hastanesi inşaatında gelinen son durum ele alındı.

  Görüşme sonrası açıklama yapan Oktay, hem KKTC'yi hem de Kıbrıs Türkü'nü ilgilendiren, bölgede devam eden ciddi konular hakkında Başbakan Ersin Tatar'la fikir alışverişinde bulduklarını kaydetti.

  Oktay, şöyle konuştu:

  "Bunların başında her Kıbrıs Türk'ü kardeşimizi çok yakından ilgilendiren ve bizden de müjdeli haber beklediği su konusu vardı. Sayın Başbakanın bu konunun tamamlanması yönünde haklı olarak acil talepleri var. Zaten birlikte öncesinde fiilen Anamur yakınlarındaki deniz açıklıklarına da beraber gittik ve çalışmaları birlikte yürütmüştük. Sayın Cumhurbaşkanımızın da şahsımın da yakından takip ettiği bir konu."

  Türkiye den KKTC ye 117 milyon liralık salgın yardımı #1

  KIBRIS'A İÇME SUYU NAKLİ

  Hava şartları dolayısıyla Kıbrıs'a su götürülmesi konusunda bazı gecikmeler yaşandığını belirten Oktay, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile DSİ Genel Müdürü'nün konu ile yakından ilgilendiklerini ifade etti.

  KKTC'YE 117 LİRALIK YARDIM

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kıbrıs'ta salgın dolayısıyla yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin olarak ise KKTC ile imzalanmış bir mali protokol olduğunu hatırlatarak, "Koronavirüs şartlarından kaynaklı içinde bulunduğunuz durum var. Değerlendirdik ve sonuç itibarıyla bugün akşam bunun kararını aldık. KKTC'ye 117 milyon lira aktarıyoruz." dedi.

  Türkiye den KKTC ye 117 milyon liralık salgın yardımı #2

  UZAKTAN EĞİTİM İÇİN 9 MİLYON LİRA DESTEK

  Pandemi nedeniyle sınıfta eğitim almanın mümkün olmadığını, uzaktan eğitimin son derece önemli olduğunu kaydeden Oktay, Türkiye'nin eğitim konusunda da KKTC'ye teknolojik imkanlarını aktaracağını belirtti. Oktay, "KKTC'deki çocukların uzaktan eğitimlerine yönelik 9 milyon lira destek aktaracağız." açıklamasını yaptı.

  "KKTC, EGEMENLİK HAKLARINDAN VAZGEÇEMEZ"

  Doğu Akdeniz'deki gelişmelere de değinen Oktay, "Biz Türkiye olarak bir kez daha şunu çok net ifade etmek istiyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını kullanması bizim için son derece önemlidir. KKTC egemenlik haklarından hiçbir konuda vazgeçemez." değerlendirmesinde bulundu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir