Dolar
6.8396
0.4095%
Euro
7.6069
0.7896%
Altın
1731.99
0.7861%
Borsa
105155.29
-0.194%
G. Altın
380.605
1.1096%
Bitcoin
64565.82
0.7929%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C
  Türkiye'nin en büyük çıkarma gemisi için imzalar atıldı

  Türkiye'nin en büyük çıkarma gemisi için imzalar atıldı

  Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından ihale edilen "Havuzlu Çıkarma Gemisi"nin klaslama hizmeti sözleşmesi imzalandı.
  • AA
  • 24.10.2015 - 00:38

  Türkiye'nin en büyük çıkarma gemisi için imzalar atıldı

  havuzlu çıkarma

  Törene geminin inşasını üstlenen Sedef Gemi İnşaatı AŞ CEO'su Metin Kalkavan, klaslama hizmetini yapacak milli klas kuruluşu olan Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, diğer yetkililer ve davetliler katıldı. İmza töreni öncesi açıklama yapan Metin Kalkavan, Havuzlu Çıkarma Gemisi'nin Deniz Kuvvetleri'nin en büyük harp gemisi olacağını söyledi.

  "6 YIL İÇİNDE TESLİM EDECEĞİZ"

  Türk Loydu ile klaslama hizmetini imzaladıklarını ifade eden Kalkavan, "Türk Loydu'nun da klaslanan en büyük gemisi olacak. Onun için de çok büyük önemi var. Zor bir proje, çok uzun zamandır çalışılıyor. 5 yıllık süreçten geldiğimiz bir nokta. İnşallah 6 yıl içinde teslim edeceğiz" diye konuştu. Kalkavan, projenin çok yüksek teknolojiye sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

  "DÜNYADA BU GEMİLERİ KULLANACAK 10. ÜLKEYİZ"

  "Esasında mini bir uçak gemisi. Uçak inişine ve kalkışına müsaade eden sistemleri var. 12 ile 14 uçak alabilecek kapasitede. 20'ye yakın helikopter, çıkarma gemileri, tanklar... Amfibik açıdan önemli ve Türkiye'nin en büyük gemisi. Daha büyüklerini yapabiliriz ama bu manada dünyada bu sınıfın en büyüklerinden birisi bu. Bin 400 kişi yatak kapasitesi var. Deprem gibi herhangi bir felakette yaklaşık 5 bin kişiyi alıp çıkarabilecek kapasitede. Biz de dünyada bu gemileri kullanan 10. ülke olacağız, dolayısıyla Deniz Kuvvetleri'ni de açıkçası süper lige taşıyacak bir proje."


  "TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAK"

  Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu ise Türkiye'nin en büyük askeri gemisinin klaslama faaliyeti sözleşmesini imzalayacaklarını ifade ederek, "Bizim için heyecan verici bir gün. Çünkü üzerine 12 adet helikopter inebilen, uçakların kullanabileceği, zırhlı araç taşıyabilen, 230 metre boyunda oldukça büyük ve önemli bir gemi. Türkiye'de bir ilk olacak, inşallah bundan sonra daha büyüklerini yapma imkanımız olur" dedi.

  GEMİ, DENGELERİ TÜRKİYE LEHİNE DEĞİŞTİRECEK

  Geminin, askeri alanda Türkiye'nin lehine dengeleri değiştirebilecek bir gemi olduğunun altını çizen Melikoğlu, Türk Loydu olarak bu çalışmanın bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından, Kalkavan, Melikoğlu ve diğer yetkililer tarafından sözleşmeye imza atıldı, daha sonra hatıra fotoğrafı çekildi.

  Görüş Bildir