Petrol
111.21
-0.38%
Euro
17.541
0.36%
Dolar
16.8163
0.37%
Altın
977.41
0.14%
Borsa
2473
1.19%
Bitcoin
323.592
0.34%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  Yalova Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı

  Yalova Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı

  Yolsuzluk soruşturması kapsamında, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve tutuklu bulunan belediye başkan yardımcısı Halit Güleç, İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırıldı.
  • AA
  • 27.02.2020 - 18:14

  Yalova Belediyesi yetkililerince 6 Şubat'ta, Mali Hizmetler Müdürlüğünde çalışan Reşat E'nin muhasebe kayıtlarında yaptığı usulsüz işlemlerin tespitinin ardından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

  Kayıplara karışan Reşat E, Denizli'de gözaltına alınarak Yalova'ya getirilmiş, Belediye Başkan Yardımcısı Halit G, Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan K. ve çalışanlardan S.Ö. ile müteahhit Bekir B. de yakalanmıştı.

  Bu kişilerden Belediye Başkan Yardımcısı Halit G, Reşat E, Şenay Reyhan K. ve Bekir B. tutuklanmış, S.Ö. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

  BAŞKAN VE YARDIMCI GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

  Soruşturma kapsamında, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve hala tutuklu bulunan belediye başkan yardımcısı Halit Güleç, İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırıldığı açıklandı.

  BELEDİYEYLE ALACAK İLİŞKİSİ OLMAYAN KİŞİLERE 11 MİLYON LİRA AKTARIM TESPİT EDİLDİ

  Konuya ilişkin açıklama İçişleri Bakanlığı'ndan geldi.  Açıklamada, mülkiye Müfettişleri tarafından yapılan incelemelerde, belediyenin gelirlerinin büyük çoğunluğunun usulsüz bir şekilde belediyenin vergi, resim ve harçlarının toplandığı bir hesaba aktarıldığı, 26 Şubat 2020 tarihi itibariyle ise bu hesaptan belediyeyle hiçbir alacak ilişkisi olmayan kişilere 11 milyon 428 bin 433 lira aktarım yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

  Yalova Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı #1

  BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

  Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Mülkiye Müfettişleri tarafından yapılan tespitler kapsamında, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman hakkında tevdi raporu düzenlenerek 26.02.2020 tarihinde Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiş, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca da Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman hakkında 'ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet' suçlarından soruşturma başlatılmıştır.

  "SORUŞTURMANIN SELAMETİ AÇISINDAN"

  Bu kapsamda, bakanlığımızca Mülkiye Müfettişlerinin önerileri doğrultusunda; kamu zararına neden olan suç iddialarının önemli ve ciddi iddialar olması, usulsüz yapılan harcamaların sağlıklı ve güvenilir biçimde tespitinin devamının gerektirmesi, soruşturmaya başlanıldığından itibaren usulsüz ödeme ve işlemlerle ilgili tespitlerin artarak devam etmesi, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığının 2020/3088 sayılı soruşturma dosyasında Belediye Başkanı Vefa Salman hakkında 'ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet' suçlarından soruşturma yürütülüyor olması, Belediye Başkanının belediyenin en üst yöneticisi olma sıfatıyla birçok işleme etki edebilecek yetkiye sahip olması, yürütülen adli ve idari soruşturmanın selameti; suç delillerinin yok edilmesi, karartılması ya da değiştirilmesinin engellenmesi amacıyla Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve şu an tutuklu olan belediye başkan yardımcısı Halit Güleç Anayasanın 127'nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5393 sayılı belediye kanununun 47'nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştır." ifadelerine yer verildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir