Petrol
76.36
0.28%
Euro
19.7114
0.12%
Dolar
18.6485
0.06%
Altın
1.073
0.19%
Borsa
4917
1.26%
Bitcoin
324.770
2.17%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 14 C
  YSK'nın gerekçeli iptal kararı bugün açıklanmayacak

  YSK'nın gerekçeli iptal kararı bugün açıklanmayacak

  İptal edilen İBB Başkanlığı seçimleri için gerekçeli karar, YSK tarafından bugün açıklanması bekleniyordu. Kararın bugün açıklanmayacağı duyuruldu.
  • AA
  • 20.05.2019 - 16:48
  • Güncelleme : 20.05.2019 - 16:48

  6 Mayıs'ta Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilip yenilenme kararı alınan İBB Başkanlığı seçimlerinde, 15 gündür gerekçeli kararın açıklanması bekleniyor.

  23 Haziran'da sandık başına gidecek İstanbullular, büyükşehir belediye başkanını seçecekler. Ancak gerekçeli karar, hazırlanmasına rağmen açıklanmadı.

  Sabah saatlerinde gerekçeli kararın hazırlandığını duyuran YSK, kararların açıklanmasından önce toplantı gerçekleştirdi.

  BUGÜN AÇIKLANMAYACAK

  Ancak toplantı sonunda kararın açıklanmasını bekleyen İstanbullular, yine bir erteleme kararı ile karşılaştı. Yüksek Seçim Kurulu, toplantı sonunda gerekçeli kararın bugün açıklanmayacağını duyurdu.

  GEREKÇELİ KARARIN GECİKME NEDENİ

  İstanbul seçimlerinin iptali aleyhine oy kullanan 4 üye gerekçeli kararlarını önceden yazıp tamamladı. Diğer üyeler ise bu sabah saatlerinde gerekçeli kararlarını tamamladı. İptali aleyhine oy kullanan 4 üye, diğer 7 üyenin gerekçeli kararını yeni gördüğü ve buna karşı kararlarına ek yaptığı için gerekçeli kararın açıklanması gecikti.

  REDDE İLİŞKİN KARAR AÇIKLANDI

  Redde ilişkin olarak gerekçeli kararda şu ifadeler kullanıldı: 
  "Anayasa'nın 79. maddesine göre Yüksek seçim Kurulu yedi asıl ve dört yedek üyeden oluşur. Üyelerin altısı Yargıtay, beşi Danıştay Genel Kurullarınca kendi üyeleri arasından üye tamsayılarının salt çoğunluğunun gizli oyu ile seçilir.Bu üyeler, Yüksek Seçim Kurulunun üye tam sayısının salt çoğunluğu ve gizli oyla aralarından bir başkan ve bir başkanvekil seçerler.
  Yüksek Seçim Kuruluna Yargıtay ve Danıştay'dan seçilmiş üyeler arasından ad çekme ile ikişer yedek üye ayrılır.Yüksek Seçim kurulu Başkanı ve Başkanvekili ad çekmeye girmezler.
  Üyeler, Yargıtay ve Danıştay Genel kurullarınca doğrudan "yedek üye" sıfatıyla seçilmemektedir. Hangi üyelerin yedek üye olacağı ad çekme suretiyle belirlenmektedir."

  "AÇIK BİR HÜKÜM VE DÜZENLEME BULUNMAMAKTADIR"

  "Anayasa, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ve 7062 sayılı Yüksek Seçim Kurulunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda Yüksek Seçim Kurulunun yedi üye ile toplanacağına dair açık bir hüküm ve düzenleme bulunmamaktadır. Açık bir yasal düzenlemenin bulunmadığı hallerde Yüksek Mahkemeler kendi çalışma yöntem ve esaslarını evrensel hukuk ilkelerine aykırı olmamak üzere teamül ve içtihatları ile oluştururlar. Kararlardaki demokratik meşruiyet ve geniş katılımlı müzakereye olanak tanımak açısından Yüksek Seçim Kurulu oldukça uzun bir süredir on bir tam üye toplamakta kararlarını salt çoğunlukla almaktadır."


  Görüş Bildir